Մեքսիկայում ՀՀ դեսպան Արա Այվազյանը ապրիլի 4–ին հանդիպում ունեցավ Մեքսիկայի Սենատի նախագահ Մարտի Բատրես Գուադառամայի (Martí Batres Guadarrama) հետ։
Ինչպես NEWS.am–ը տեղեկանում է Հայաստանի ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից,
կողմերը մտքեր փոխանակեցին երկու երկրների երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցերի շուրջ։ Այդ համատեքստում կարևորվեց միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը։ Դեսպան Այվազյանը վերահաստատեց հայկական կողմի հանձնառությունը՝ Մեքսիկայի օրենսդիրների հետ արդյունավետ փոխգործակցության զարգացման առումով։
Գոհունակությամբ արձանագրելով վերջին տարիներին երկու երկրների միջև միջխորհրդարանական կապերի ոլորտում նկատելի ակտիվությունը, կողմերը քննարկեցին Հայաստանի Ազգային ժողովի և Մեքսիկայի Սենատի միջև արդյունավետ համագործակցության հետագա շարունակմանն առնչվող հարցեր։ Այդ առնչությամբ կարևորվեցին համապատասխան իրավական դաշտի կիրառումը և բարձրաստիճան փոխայցերի իրականացումը։
Սենատի նախագահ Մարտի Գուադառաման փաստեց Մեքսիկայի նոր գումարման օրենսդիր մարմնի շահագրգռվածությունը Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ կապերի սերտացման առումով՝ խոստանալով ամենայն աջակցություն ցուցաբերել բարձրացված հարցերը կյանքի կոչելու գործում։
Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց շարունակել շփումները միջխորհրդարանական փոխգործակցության օրակարգը զարգացնելու ուղղությամբ։

On 4 April, Ambassador of the Republic of Armenia to Mexico had a meeting with President of the Senate of Mexico Martí Batres Guadarrama.
As reported the news service of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, according to Armenian News-NEWS.am, the parties exchanged views on the development of relations between the two countries. In this context, importance was attached to the development of inter-parliamentary cooperation. Ambassador Ayvazyan reaffirmed Armenia’s commitment to enhance the effective partnership with Mexico’s lawmakers.
Recording the noticeable active efforts in the inter-parliamentary relations over the past years, the parties discussed issues on continuity of the effective cooperation between the National Assembly of Armenia and the Senate of Mexico.
President of the Senate Martí Batres Guadarrama stated the interest of the new convocation of the Senate of Mexico in the strengthening of relations with the National Assembly of Armenia and promised to provide full support to the solution to the issues raised.
An agreement was reached to continue to communicate in order to enhance the inter-parliamentary partnership agenda.