Ամերիկյան քաղաքականության մեջ բեւեռացման ֆոնին հանրապետականներն ու դեմոկրատներն անսպասելի երկկուսակցական կոնսենսուսի են եկել՝ զինվելով որպես ընդհանուր հիմք Ռուսաստանի եւ Չինաստանի դեմ «մեծ տերությունների մրցակցության» գաղափարով, The Washington Post-ի համար գրած հոդվածում նշում է «KKR գլոբալ ինստիտուտի» գործադիր տնօրեն Վենս Սերչուկը:
Վաշինգտոնը, մասնավորապես, պետությունների հետ մրցակցություն է տեսնում տեխնոլոգիական եւ ռազմական գերազանցության համար պայքարում: Սակայն Միացյալ Նահանգները սխալ է հասկանում Մոսկվայի եւ Պեկինի հետ մրցակցության էությունը, սա իր հերթին կարող է բերել ձախողման, նշում է հեղինակը:
Որպես օրինակ կարելի է դիտարկել Սիրիան, որտեղ Միացյալ Նահանգները 2011 թվականից պայքարում է Ռուսաստանի դեմ: Պայքարը Վաշինգտոնին տվեց ակնհայտ անբարենպաստ արդյունքներ, արձանագրում է Սերչուկը: Սիրիայում ԱՄՆ ռազմական հզորությունը տեխնիկապես գերազանցում է ռուսականին, սակայն արդյունքում Կրեմլը հաջողեց մերձավորարեւելյան տարածաշրջանում, եւ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին հաջողվեց իշխանությունը պահել, չնայած նրա ռեժիմը տապալելու ԱՄՆ պահանջներին:
Մոսկվայի հաջողությունը «խորամանկ դիվանագիտության» մեջ է՝ զուգակցված կետային եւ անսպասելի ռազմական քայլերով: Համանման պատմություն տեղի ունեցավ նաեւ Հարավ-Չինական ծովում՝ վերջին տասնամյակում Վաշինգտոնի եւ Պեկինի միջեւ աշխարհաքաղաքական մրցակցության ամենանշանակալի տեսարանը, նշում է հոդվածի հեղինակը:

Against the background of polarization in American politics, Republicans and Democrats unexpectedly came to a two-party consensus, armed with the idea of competition between great powers with Russia and China as a common basis, writes Vance Serchuk, executive director of the Global KKR Institute for The Washington Post.
In particular, Washington sees in competition with states the struggle for technological and military superiority. However, the US misunderstand the essence of competition with Moscow and Beijing, which in turn can lead to failure, the author notes.
For example, look at Syria, where since 2011 the US has fought Russia. The fight brought Washington clearly unfavorable results, says Search. The US military power in Syria is technically superior to the Russian one, but in the end, the Kremlin succeeded in the Middle East region, and Surian President Bashar Assad managed to retain power, despite US demands to overthrow his regime.