Հեղափոխությունից առաջ էլ մամուլը կիսով չափ ազատ էր, հիմա էլ է կիսով չափ ազատ: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 3-ին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Աղասի Ենոքյանը, խոսելով Հայաստանում մամուլի ազատության մասին: Նրա խոսքով՝ հեղափոխությունից առաջ հիմնական ուշադրությունը սևեռած էր հեռուստաընկերություններին, իսկ հեղափոխությունից հետո թրենդային դարձան նաև կայքերը։
«Ներկայումս կան հեռուստաընկերություններ, որոնք իշխանության վերահսկողության տակ չեն: Հիմա առաջ են եկել նոր խնդիրներ, անընդհատ ֆեյք կամ իրական օգտատերերը վիրավորանքներ են հասցնում, մամուլի նկատմամբ ճնշում են գործադրում: Առաջ նման բան չկար, սա նոր երևույթ է»,- ասաց քաղաքագետը, և ավելացրեց, որ ներկայումս մամուլի միջոցով ընդդիմությունը փորձում է իր խոսքն ասել, իսկ իշխանավորները փորձում են ճնշել ու թիրախավորել մամուլը։
«Սոցիալական ցանցերը փորձում են մամուլի դերը վերցնել իրենց վրա, և դա մամուլի խնդիրներից է: Ազատ մամուլն այն է, որ որևէ քաղաքական ուժից չունի կախում, ֆինանսական աջակցության չի սպասում և որևիցե ճնշման չի ենթարկվում, իսկ Հայաստանը դեռ շատ մեծ քայլեր ունի անելու, որ հասնի ազատության այդ աստիճանին»,- ասաց նա։
Ենոքյանի խոսքով՝ հիմա հայկական մամուլը բաժանված է սևերի և սպիտակների։
«Նոր իշխանությունը իր ձևավորման ընթացքում արդեն իսկ բաժանեց սևերի և սպիտակների, որի մեջ մտավ նաև մամուլը: Սևի և սպիտակի բաժանված մամուլի պատերազմը բնական բան է»,- ասաց նա:

The press was partially free even before the revolution and it’s still partially free. This is what political scientist Aghasi Yenokyan told Armenian News-NEWS.am today, talking about press freedom in Armenia. According to him, before the revolution in Armenia, the main focus was on TV stations, and after the revolution, websites became trendy.
“Currently, there are TV stations that aren’t under the government’s control. Now there are new problems, fake or real users insult people and exert pressure on the press,” the political scientist said, adding that the political opposition is trying to convey its messages through the press, while government officials are trying to repress and target the press.
“Social media websites are trying to play the role of the press. Freedom of press is when the press is not dependent on any political party, doesn’t except financial support and doesn’t give in to any pressure. Armenia has a long way to go before it reaches this level,” he said.