Ճապոնիայում հայտնաբերել են բադակտուց դինոզավրի նոր տեսակ: Հոկայդոյի համալսարանի տվյալներով՝ դինոզավրի ամենամեծ կմախքը, որը երբեւէ երկրում հայտնաբերվել է, Մուկավա քաղաքում ծածկված էր 72 մլն տարեկան ծովային նստվածքներով, փոխանցում է CNN-ն:
Դինոզավրի պոչի մի մասը հայտնաբերվել է 2013 թվականին Հոբեցու թանգարանի եւ Հոկայդոյի համալսարանի թանգարանի համատեղ պեղումների ժամանակ:
Հետագա պեղումների ժամանակ հաջողվել է հայտնաբերել դինոզավրի գրեթե ամբողջ կմախքը, որը նկարագրվել է հետազոտության մեջ: Այն պատկանում է խոտակեր հադրոզավրային դինոզավրերի նոր կարգի եւ տեսակի:
Գիտնականները դինոզավրն անվանակոչել են «ճապոնական կամույզավր»: Անվանումը ծագում է հյուսիսային Ճապոնիայի այնու բնիկների լեզվով «կամույ»՝ «աստվածություն» բառից:
Հետազոտողների խումբը՝ Հոկայդոյի համալսարանի թանգարանից Յոսիցուգու Կոբայաշի ղեկավարությամբ, անալիզի է ենթարկել կմախքի ոսկորները: Գիստոլոգիական անալիզի տվյալներով՝ գտնված դինոզավրը մեծահասակ առանձնյակ էր: Այն ուներ մոտ 8 մետր երկարություն եւ կշռում էր 4 կամ 5,3 տոննա՝ կախված այն հանգամանքից քայլել է 2, թե 4 ոտքի վրա:

В Японии обнаружен новый вид утконосого динозавра. По данным Университета Хоккайдо, самый большой скелет динозавра, когда-либо найденный в стране, скрывался морскими отложениями возрастом 72 млн дет в городе Мукава, передает CNN
Часть хвоста динозавра была обнаружена во время совместных раскопок, проведенных музеем Хобецу и музеем университета Хоккайдо в 2013 году.
В ходе дальнейших раскопок удалось обнаружить  почти полный скелет динозавра, описанный в исследовании. Он принадлежит к новому роду и видам травоядных гадрозавридных динозавров, говорится в сообщении университета.
Ученые назвали динозавра «камуйзавром японским». Название происходит от  слова «камуй», «божество» на языке коренных жителей северной Японии айну.
Группа исследователей во главе с Ёсицугу Кобаяши из Музея университета Хоккайдо проанализировала кости скелета. По данным гистологического анализа, найденный динозавр, скорее всего, был взрослой особью. Он был около 8 метров в длину и весил 4 или 5,3 тонны, в зависимости от того, ходил ли он на двух или четырех ногах.