Գեղագիտության ու կոսմետոլոգիայի միջազգային հանձնաժողովը նախաձեռնել եւ հիմնել է Գեղեցկության միջազգային օր, որը նշվում է ամեն տարի սեպտեմբերի 9-ին։
Գեղագիտության ու կոսմետոլոգիայի միջազգային հանձնաժողովն ստեղծվել է Բրյուսելում 1946 թվականին ու այդ ժամանակից ի վեր աշխարհի տարբեր երկրներում 33 մասնաճյուղ է բացել՝ ընդլայնելով իր աշխատակիցների թիվն ու դառնալով Գեղեցկության թերապիայի գլխավոր միջազգային ասոցիացիան։
1995 թվականից ի վեր այսօր աշխարհում ողջունում են ամեն գեղեցիկն ու հրաշալին, որը գեղագիտական հաճույք է պատճառում: Այդ պատճառով բազմաթիվ երկրներում եւ քաղաքներում սեպտեմբերի 9-ին գեղեցկության մրցույթներ են անցկացվում:
Պատմության մեջ առաջին գեղեկցության մրցույթն անցկացվել է 1888 թվականին Բելգիայում, իսկ առաջին «Միսս Աշխարհ» մրցույթը տեղի է ունեցել Լոնդոնում 1951 թվականի ապրիլին:
Բացի գեղեցկության մրցույթներից այսօր անցկացվում են նաեւ բազմաթիվ քայլերթներ, ակցիաներ եւ փառատոններ, որոնց մասնակցում են եւ խրախուսվում են մոդելային արտաքին չունեցող կամ ինքնատիպ արտաքինով մարդիկ: Իսկ իրենց մասնագիտական տոնն այսօր նշում են դիմահարդարները, դիմահարդարման նյութերի արտադրողներն ու վաճառողները, պլաստիկ վիրաբույժները, մոդելային բիզնիեսի եւ գեղեցկության ոլորտի բոլոր մասնագետները:

Международный комитет эстетики и косметологии СИДЕСКО проявил инициативу создания Международного дня красоты, который отмечается ежегодно 9 сентября.
Международный комитет эстетики и косметологии СИДЕСКО (CIDESCO —Comité International D'Esthétique Et De Cosmétologie), который считается главной международной Ассоциацией терапии красоты в мире, был основан в Брюсселе в 1946 году и с тех пор формировался тысячами врачей по всему миру, благодаря работе 33 отделений во многих странах.
С 1995 года в этот день в мире особенно приветствуется все красивое, прекрасное, что доставляет эстетическое и нравственное наслаждение. Поэтому во многих городах и странах именно 9 сентября повсеместно проводятся конкурсы красоты.
Первый в истории конкурс красоты прошел в Бельгии в сентябре 1888 года, а первый конкурс красоты «Мисс Мира» состоялся в Лондоне в апреле 1951 года.
Помимо конкурсов красоты в этот день также проводятся различные шествия, акции и фестивали, в которых участвуют и поощряются люди с внешностью, не соответствующей модельным стандартам или отличающейся своеобразием. А свой профессиональный праздник в этот день отмечают косметологи, производители и продавцы косметики, пластические хирурги, работники модельного бизнеса и все специалисты индустрии красоты.