Այս օրինագծով ցանկանում ենք մտցնել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գույքի գնահատման եւ հարկման միասնական համակարգ: Սեպտեմբերի 11-ին ԱԺ-ում «Անշարժ գույքի հարկման նպատակով անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտ կադաստրի հաշվարկման կարգի հաստատման մասին» օրինագծի քննարկման ժամանակ ասաց Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սարհատ Պետրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ այս օրինագծի հաստատումը կարեւոր քայլ կդառնա անշարժ գույքի հարկային համակարգի եւ գնահատման արդյունավետության մեծացման հարցում:
Օրինագծով, մասնավորապես, առաջարկվում է՝
1) Գույքի հարկման հորիզոնական եւ ուղղահայաց արդարացի բաշխման սկզբունքների ամրապնդում, հարկային բեռի արդարացի եւ հավասարաչափ բաշխում՝ առանց հարկերի մեծացման անբավարար ապահովագրված հարկատուների համար,
2) Անշարժ գույքի միասնական գնահատման նոր, ավելի արդյունավետ համակարգի ներդրում. հողամասերի եւ դրանց հետագա բարելավման՝ ըստ անշարժ գույքի սահմանման եւ շուկայական գնագոյացման,
3) Գույքի հարկման վարչարարության պարզեցում,
4) Անշարժ գույքի շուկայի զարգացմանն աջակցություն եւ անշարժ գույքի շուկայում գնային իրավիճակի մասին վերլուծական տեղեկությունների տրամադրում,

With this bill, a unified system of valuation and taxation of property in Armenia will be identified, said the head of the Cadastre Committee of Armenia Sarhat Petrosyan on Wednesday.
According to him, the approval of this bill will be an important step in improving the efficiency of the tax system and real estate valuation.
The bill in particular proposes:
1) Strengthening the principles of horizontal and vertical fair distribution of taxation on property, fair and equitable distribution of the tax burden without increasing taxes for underinsured taxpayers;
2) Implementation of a new, more effective system for the unified assessment of real estate - plots and their subsequent improvement in accordance with the definition and market pricing of real estate;
3) Simplification of property tax administration;
4) Assistance in the development of the real estate market and the provision of analytical information on the pricing situation in the real estate market;