Չիլիի մայրաքաղաքում ավելի քան 20 հազար ընտանիք մնացել է առանց հոսանքի երկրում զանգվածային ցույցերի ֆոնին, որոնք շարունակվում են մի քանի օր, նշված է Սանտյագոյի քաղաքապետարանի հաղորդագրության մեջ, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Հոկտեմբերի 6-ին երկրում բարձրացրել էին մետրոյի տոմսի գները 30 չիլիական պեսոյով (0.042 դոլար): Դա հրահրել էր երկրում բողոքի ցույցեր: Ի սկզբանե խաղաղ ցույցերը հոկտեմբերի 18-ին վերաճել էին իրավապահների հետ բախումների. մարդիկ տեղադրել էին բարիկադներ, հարվածում էին կաթսաներին՝ ի նշան անհամաձայնության գնաճի որոշման հետ, վնաս էին հասցրել մետրոյի մի շարք կայարաններին, այրել էին առեւտրի կենտրոններից մեկը, ինչպես մաեւ մի քանի ավտոբուսներ: Հոկտեմբերի 19-ին Սանտյագոյի կենտրոնում հայտնվել էր զրահատեխնիկա: Չիլիի իշխանությունները սահմանել են պարետային ժամ մայրաքաղաքում եւ մի շարք քաղաքներում հոկտեմբերի 19-ի լույս 20-ի գիշերը:

Более 20 тысяч семей в столице Чили остались без света на фоне массовых протестов в стране, продолжающихся несколько дней, следует из сообщения мэрии Сантьяго, передает РИА Новости
Шестого октября в стране выросли цены на проезд в метро на 30 чилийских песо (0,042 доллара). Это привело к протестам в стране. Поначалу мирные акции к 18 октября переросли в столкновения с правоохранителями - люди устанавливали баррикады, стучали в кастрюли в знак несогласия с увеличением цен, нанесли ущерб многим станциям метро, подожгли один из торговых центров, автобусы. 19 октября в центр Сантьяго была стянута бронетехника. Власти Чили ввели комендантский час в столице и ряде городов в ночь с 19 на 20 октября.