Alibaba-ի հիմնադիր Ջեկ Ման կարծում է, որ անհրաժեշտության դեպքում իր համար էլ այսօր կարող է դժվար լինել աշխատանք գտնելը, հայտնում է CNBC-ը։
«Այնպիսի մարդիկ, ինչպիսին ես եմ, եթե փորձեն Alibaba-ում աշխատանքի տեղավորվել, դա գործնականում  անհնար կլինի»,- ասել է Ման։ Դա բացատրվում է զբաղվածության միջազգային համակարգի թերություններով, որը շատ մեծ նշանակություն է տալիս ակադեմիական արդյունքներին եւ անարդար կերպով ոչ ստանդարտ մտածողներին հակադրության մեջ է դնում ավանդական մտածողների հետ, ասել է նա։
«Մարդիկ քո մասին կարծիք են կազմում քո դիպլոմից ելնելով։ Նրանք կմտածեն․ «Մենք աշխատակիցներ ունենք Հարվարդից, Սթենֆորդից, իսկ դուք ոչ մի տեղից եք»»,- ասել է նա։
Ման նշել է, որ հանդիպել է բարձր ունակություններով բազմաթիվ մարդկանց, որոնք հեռացվել են լավ աշխատանքից միայն այն բանի համար, որ չեն հասցրել սովորել։ «Ես շատ այնպիսի ձեռներեցների եմ հանդիպել, ինչպիսին ես եմ»,- ասել է նա՝ նշելով իր երկու նախկին գործընկերներին, որոնք այժմ հիմնադրել են Alipay-ը եւ Taobao-ն, որոնց չի հաջողվել անցնել ԱՄՀ-ի կուրսերը միայն այն պատճառով, որ չեն կարողացել հանձնել մաթեմատիկայի քննությունը։
Նման ակադեմիական ստուգողական ցուցակները գնալով ավելի անտեղի են դառնում արագ զարգացող թվային դարաշրջանում, ասել է նա։
«Դուք պետք է արագ հիշեք, դուք պետք է արագ հաշվեք։ Սա այն է, ինչը մեքենաներն այժմ ավելի լավ են անում, քան դուք,- ասել է Ման,- Ինձ անհանգստացնում է, որ 20-30 տարի հետո մեր երեխաները չեն կարողանա գոյություն պահպանել այն կրթության պատճառով, որը մենք նրանց տվել ենք»։
«Մենք պետք է մեր երեխաներին սովորեցնենք լինել նորարար, կառուցողական եւ կրեատիվ, որպեսզի նրանք կարողանան ապրել արհեստական բանականության շրջանում»,- կարծում է Ման։

Основатель Alibaba Джек Ма считает, что даже ему в случае необходимости будет сложно сегодня найти работу, передает CNBC.
«Такие люди, как я, сегодня, если попытаются устроиться на работу в Alibaba, это практически невозможно», - сказала Ма. Это объясняется недостатком международной системы занятости, которая придает слишком большое значение академическим результатам и несправедливо противопоставляет нестандартных мыслителей традиционным, сказал он.
«Люди судят тебя по твоему диплому, - сказала Ма.  «Они подумают: «У нас есть сотрудники  из Гарварда, из Стэнфорда, а вы ниоткуда».
Он отметил, что встречался с многочисленными людьми с высокими способностями, которые были отстранены от хорошей работы просто потому, что не успевали учиться. «Я нашел много таких предпринимателей, как я», - сказал Ма, отметив двух бывших коллег, ныне основателей Alipay и Taobao, которым не удалось пройти курсы MBA, потому что они не сдали экзамены по математике.
Такие академические контрольные списки становятся все более неуместными в быстро развивающейся цифровой эпохе, сказал он.
«Вы должны были помнить быстрее, вы должны быстрее вычислять. Это то, что машины теперь могут делать намного лучше, чем вы», - сказал Ма. «Меня беспокоит, что через 20, 30 лет наши дети не смогут выжить из-за образования, которое мы  им даем», - отметил он.
«Мы (должны) учить наших детей быть новаторами, конструктивными и креативными, чтобы они могли выжить в период искусственного интеллекта», - считает он.