Հիմա օրենքը Սեւանա լճից թույլատրելի առավելագույն ջրառը սահմանում է 170 մլն խոր.մետր: Հոկտեմբերի 23-ին ԱԺ նիստում «Սեւանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման եւ օգտագործման միջոցառումների տարեկան եւ համալիր ծրագրերի հաստատման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծի առաջին ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Վարազդատ Կարապետյանը:
Նրա խոսքով, սակայն, 2012 թվականից՝ Սեւանա լճի մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելուց հետո, Կառավարությունը գրեթե ամեն տարի դիմել է Ազգային ժողովին՝ ջրառի ծավալը մեծացնելու առաջարկով, իսկ բուն օրենքում նախատեսվում էր ջրառի ծավալի մեծացում մինչեւ 350 մլն խմ: «Մենք առաջարկում ենք, որ Սեւանա լճից ջրառի վերին շեմը կազմի 170 մլն խմ, եւ Կառավարությունից նոր ջրառի վերաբերյալ ոչ մի լրացուցիչ առաջարկ չներկայացվի Ազգային ժողովի քննարկմանը՝ հատկապես, եթե հավանականություն կա, որ նախորդ տարվա համեմատությամբ մեզ մոտ հաշվեկշիռը բացասական կլինի»,- պարզաբանեց Կարապետյանը:
Նա նշեց, որ Սեւանա լիճը չի կարելի դիտարկել միայն որպես «ջրամբար», որի շնորհիվ անկանխատեսելի իրադրությունների առաջացման դեպքում կարելի է իրականացնել լրացուցիչ ջրառ, հավելելով, որ նորմալ ջրառը, որպես կանոն, կազմում է 50-60 մլն խմ: «Կառավարությունը պետք է հստակ իմանա, որ ջրառի չափը հաստատված է 170 մլն խմ մակարդակում, եւ վերջ, անկախ այն հանգամանքից՝ տարին բարենպա՞ստ է գյուղատնտեսության համար, թե՞ ոչ»,- շեշտեց պատգամավորը:
Վարազդատ Կարապետյանը նաեւ հայտնեց, որ ներկայումս Սեւանի մակարդակը մոտ 5 սմ-ով ավելի բարձր է, քան անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածում:
Պատասխանելով իր գործընկերների հարցերին՝ զեկուցողը հայտարարեց, որ իրենք որոշակի հաշվարկներ ունեն եւ ելնելով դրանցից՝ աիկնհայտ է դառնում, որ Սեւանա լճին հարող որոշ ճանապարհահատվածներ լճի մակարդակի բարձրացման պատճառով կսկսեն ջրի տակ անցնել: Խոսքը, մասնավորապես, Մարտունի-Վարդենիս ճանապարհի 20-կիլոմետրանոց հատվածի մասին է, որն առաջիկա 5 տարում ջրի տակ կանցնի: «Եվ որպեսզի մենք չսպասենք ջրի մոտենալուն, մարդկանց կյանքի դժվարանալուն, սկսել ենք նոր ճանապարհ կառուցել: Մենք պետք է բոլոր գործողություններն արդեն հիմա ծրագրենք եւ իրականացնենք 2020 թվականից սկսած»,- նշեց Կարապետյանը՝ հավելելով, որ ենթակառուցվածքների շատ տարրեր պետք է տեղափոխվեն այլ շրջաններ:
Պատգամավորը նշեց, որ դրանից բացի, տեղափոխման ենթակա կլինեն մեծ թվով հանրային կառույցներ, քանի որ կարող են տուժել լճի ջրի մակարդակի բարձրացման հետեւանքով:
Չնայած այս բոլոր հայտարարություններին, պատգամավորը, սակայն, նշեց, որ Կառավարությունը նախկինի պես հնարավորություն կունենա դիմելու Ազգային ժողով՝ հայտարարությամբ եւ լրացուցիչ ջրառ կատարելու խնդրանքով, բայց միայն լուրջ երաշտի դեպքում: Արդյունքում անհասկանալի մնաց փոփոխությունների կատարման իմաստը, քանի որ գործադիր իշխանությունը լրացուցիչ ջրառը մշտապես պատճառաբանել է երաշտով:
Նշենք, որ Հայաստանի Ջրային պաշարների պետական կոմիտեի ղեկավար Վարդան Մելքոնյանը որոշ մտահոգություն հայտնեց այս օրինագծի հետ կապված: Նրա խոսքով՝ լճում միայն ջրի գոլորշիացումը կազմում է տարեկան 1 մլրդ 200 մլն խմ, իսկ թույլատրելի ջրառը նախատեսվում է սահմանել տարեկան 170 մլն խմ մակարդակում, ինչը, պաշտոնյայի կարծիքով, բավական չէ գյուղատնտեսական կարիքների ապահովման համար:

Now the law establishes the permissible maximum water withdrawal from Lake Sevan in the amount of 170 million cubic meters, said My Step ruling bloc MP Varazdat Karapetyan.
However, according to him, since 2012, after amending the law on Lake Sevan, the Government almost every year appealed to the National Assembly with a proposal to increase the volume of water intake, while the law itself provided for an increase in the volume of water intake to 350 million cubic meters.
"We propose that the upper limit of water withdrawal from Lake Sevan be 170 million cubic meters, and no additional proposals from the Government on a new water withdrawal should be submitted to the National Assembly, especially if it is likely that we will have a negative balance compared to last year," he noted adding that Lake Sevan cannot be considered only as a “reservoir”, due to which in case of unforeseen situations it is possible to carry out additional water withdrawal.
“The government should clearly know that the water intake is set at 170 million cubic meters and that’s all, regardless of whether the year is favorable for agriculture or not,” the deputy noted.
Varazdat Karapetyan also said now the level of Sevan is about 5 centimeters higher than in the same period last year.
He said they have certain calculations, and, based on them, it becomes obvious that some sections of roads adjacent to Lake Sevan, due to an increase in its level, will go under water.
In addition, as the deputy noted, many public buildings will also undergo a transfer, as they may suffer due to rising water levels in the lake.
However, despite all these statements, the deputy noted that the Government will still have a chance to appeal to the National Assembly with a statement and a request to allow additional water withdrawal, but only in case of severe drought. As a result, the meaning of the adoption of amendments remained incomprehensible, since the executive branch always motivated the need for additional water intake by drought.
The head of the Water Resources Committee of Armenia Vardan Melkonyan expressed some concern in connection with this bill. According to him, only evaporation of water in the lake is 1 billion 200 million cubic meters per year, and it is expected to set the allowable water intake at 170 million cubic meters per year, which, according to the official, is insufficient to meet the needs of agriculture.