Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությանը, հաշվի առնելով կառավարության կառուցվածքի բարեփոխումը եւ գերատեսչության լիազորությունների ընդլայնումը, նախատեսվում է 2020 թվականին հատկացնել մոտ 179,5 մլրդ դրամ։ Այս մասին խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, 2020 թվականի պետբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ, հոկտեմբերի 31-ին ասաց Հայաստանի ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը։
Նա նշեց, որ այդ գումարում ներառված են աշխատակազմին անհրաժեշտ գումարները՝ 2,2 մլրդ դրամ։ Միեւնույն ժամանակ, անմիջապես կրթության ոլորտին, ինչպես նշեց նախարարը, միջոցների առյուծի բաժինն է հատկացվելու՝ 145 մլրդ դրամից մի փոքր ավելի, ինչը 20 մլրդ-ով ավելի է, քան 2019-ին։ Միաժամանակ, Ջանջուղազյանը տեղեկացրեց, որ մշակույթին կհատկացվի 15,2 մլրդ դրամ, ինչը մի փոքր քիչ է, քան 2019-ին։ «Սպորտին եւ երիտասարդության հարցերին 2020 թվականին նախատեսվում է հատկացնել 4 մլրդ դրամ։ Այս դեպքում, եթե համեմատենք 2019-ի հետ, ֆինանսավորման մեջ գրեթե փոփոխություն չկա»,- ամփոփել է ֆիննախարարը։

The Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Armenia is expected to be allocadted almost AMD 179.5 billion in 2020, said Armenian Finance Minister Atom Janjughazyan at a joint meeting of the standing parliamentary commissions during a preliminary discussion of the draft state budget for 2020 on Thursday.
According to him, this amount includes funds needed to maintain the apparatus - AMD 2.2 billion.
The education sector directly accounts for the lion's share of funds - a little more than AMD 145 billion, which is AMD 20 billion more than in 2019 and AMD 15.2 billion will be allocated to the culture, which is slightly less than in 2019, the Minister noted.
"It is planned to allocate AMD 4 billion for sports and youth issues in 2020. There are almost no changes in financing when compared with 2019," he concluded.