Վենետիկում ջրի մակարդակը հասել է ռեկորդային 187 սանտիմետրի, հայտնում են քաղաքային իշխանությունները, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ավանդաբար վատ եղանակի հետեւանքներին ենթակա Վենետիկը «բարձր ջրի» շրջան է վերապրում միջինը 4 տարին մեկ: Որպես կանոն, սակայն, ջուրը 110 սմ-ից ավելի չի բարձրանում՝ ջրով ծածկելով քաղաքի 10 տոկոսը:
«187 սանտիմետր: 1966 թվականին 194 սանտիմետրից հետո սա պատմության մեջ երկրորդ ամենաբարձր մակարդակն է»,- Twitter-ում հայտնել է Վենետիկի քաղաքապետարանը: Իշխանությունների տեղեկություններով՝ 140 սմ-ից բարձր հորդացումը ջրածածկ է անում քաղաքի 90 տոկոսը:
Ըստ կցված սխեմայի՝ ջրի մակարդակն աստիճանաբար անկման է գնում, բայց առավոտյան կրկին կաճի մինչեւ 155 սանտիմետր եւ առաջիկա մի քանի օրերին կշարունակի մերթ նվազել, մերթ աճել: Սակայն նույն գրաֆիկով կանխատեսվում էր ջրի մակարդակի բարձրացում միայն մինչեւ 145 սանտիմետր:
Քաղաքապետարանը նաեւ հայտնել է, որ Վենետո մարզի իշխանություններին խնդրելու է հայտարարել ճգնաժամային իրադրություն, որպեսզի այնուհետեւ Հռոմում կենտրոնական իշխանությունից խնդրեն մտցնել արտակարգ դրության ռեժիմ:

Уровень воды в Венеции достиг рекордных 187 сантиметров, сообщают городские власти, передает РИА Новости.
Традиционно подверженная последствиям непогоды Венеция переживает период «высокой воды» в среднем каждые четыре года. Но как правило вода не поднимается выше 110 сантиметров, заливая около 10% города.
«187 сантиметров. После 194 сантиметров в 1966 году это второй самый высокий уровень в истории», - сообщает мэрия в Twitter. По информации властей, паводок выше 140 сантиметров заливает 90% города.
Согласно приложенной схеме, уровень воды постепенно идет на спад, но к утру снова вырастет до 155 сантиметров и в ближайшие несколько дней продолжит то спадать, то расти. Однако тот же график предсказывал ночное повышение уровня воды только до 145 сантиметров.
Мэрия также сообщила, что попросит власти региона Венето объявить кризисную ситуацию, чтобы затем просить центральное правительство в Риме ввести режим чрезвычайной ситуации.