Պարտադիր չէ ճարտարապետ լինելը, ես ճարտարապետ չեմ, եւ այդ հարցին արդեն պատասխանել եմ: Այս մասին հունվարի 17-ին «Լիցենզավորման մասին» եւ «Ճարտարապետների գործունեության մասին» օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթի քննարկման հարցով աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության կողմից նախաձեռնված աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում հայտարարեց Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ռաֆայել Ավետիսյանը՝ պատասխանելով Ճարտարապետների պալատի անդամների հարցերին, որոնք քննադատել են կոմիտեին օրենսդրական նախաձեռնության մշակված կառուցվածքի առնչությամբ:
Մասնավորապես, Ճարտարապետների պալատի նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը հայտարարեց, որ կոմիտեն չի իրականացնում «Ճարտարապետների գործունեության մասին» օրենքի պահանջները:
«Ո՞րն է օրենքների իմաստը, եթե դրանք չեն իրականացվում»,- հայտարարեց Մինասյանը: Նրա խոսքով՝ Քաղաքաշինության կոմիտեն չի շտապում հաստատել քննությունների անցկացման կարգը: «Անցած տարվա սեպտեմբերի 25-ից այդ կարգը գտնվում է կոմիտեում, որտեղից մինչ այժմ պատասխան չի ստացվել: Կոմիտեն բանավոր հայտարարում է, որ իրավունք չունի հաստատելու կարգը: Սակայն ինչի՞ մասին է խոսքը, երբ «Ճարտարապետների գործունեության մասին» օրենքում սեւով սպիտակի վրա գրված է տվյալ իրավունքը »,- հավելեց նա:
Նա նաեւ տարակուսանք հայտնեց այն հանգամանքով, որ Քաղաքաշինության կոմիտեն «Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ է մշակել, որոնցով նախատեսված է ներդնել առաջին, երկրորդ եւ երրորդ կարգի լիցենզիաների ձեւեր՝ նշելով, որ այդ լիցենզիանրի տրամադրման իրավունքը, ըստ էության, կդառնա Կոմիտեի առանձնաշնորհը: «Եկեք այդ օրենքն ընդունենք, բայց ինչո՞ւ է մարդկանց աշխատանքը ձգձգվում, եւ ո՞վ է ասել, որ գործող օրենքը վատն է»,- դժգոհեց Մինասյանը: Նրան աջակցեցին մյուս ճարտարապետները եւ Ճարտարապետների պալատի անդամները:
Ռաֆայել Ավետիսյանը փորձեց իր դիրքորոշումը հիմնավորել, բայց քննադատության հանդիպեց՝ ցանկալի աջակցություն չստանալով: Քննարկումը քանիցս վերածվեց բանավեճի, որի ընթացքում ամեն մի կողմն արտահայտում եւ պաշտպանում էր իր դիրքորոշումը, ընդ որում՝ ոչ մի զիջման չգնալով:

Необязательно, чтобы я был архитектором. Я не архитектор, и на этот вопрос уже отвечал. Об этом в ходе рабочего совещания, инициированного партией «Светлая Армения» по обсуждению пакета законопроектов о внесении изменений в закон «О лицензировании» и в закон «О деятельности архитекторов» заявил 17 января заместитель председателя Комитета градостроительства Рафаэл Аветисян, отвечая на вопросы членов Палаты архитекторов, которые обрушились с жесточайшей критикой по поводу разработанной структурой  законодательной инициативы.
В частности, председатель Палаты архитекторов Армении Мкртыч Минасян заявил, что Комитет градостроительства не выполняет требований закона «О деятельности архитекторов».
«Какой смысл в законах, если они не выполняются», - возмутился Минасян. По его словам, Комитет градостроительства не торопится с утверждением порядка проведения экзаменов. «С 25 сентября прошлого года этот порядок находится в Комитете, откуда до сих пор нет ни ответа, ни привета. В Комитете в устной форме заявляют, что не имеют права на утверждение порядка. Но о чем идет речь, когда в законе «Об архитектурной деятельности» черным по белому прописано данное право?», - заявил глава Палаты архитекторов.
Он также выразил недоумение тем обстоятельством, что Комитет градостроительства разработал поправки в законе «О лицензировании», которыми предусмотрено внедрить формы лицензий первой, второй и третьей категории, заметив, что право на предоставление этих лицензий, по сути, станет прерогативой Комитета. «Давайте примем этот закон, но зачем затягивается работа людей, и кто сказал, что ныне действующий закон плохой?», - посетовал Минасян. Его поддержали другие архитекторы и члены Палаты архитекторов.
Рафаэл Аветисян попытался обосновать свою позицию, но встретил критику, не получив желаемой поддержки. Обсуждение не раз выливалось в полемику, в ходе которой каждая сторона высказывала и защищала свою позицию, не идя при этом ни на какие уступки.