Այս օրինագծով առաջարկվում է Հայաստանի վարչապետին օժտել այս կամ այն անձանց պետական մրցանակներ շնորհելու լիազորությամբ։ Այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովի նիստում, առաջին ընթերցմամբ «Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակների մասին» օրինագծի քննարկման ժամանակ, հունվարի 20-ին ասաց Հայաստանի արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Ռաֆիկ Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ ներկայում պետական մրցանակների հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են Հայաստանի կառավարության 2018 թվականի դեկտեմբերի 20-ի «Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակներ հիմնելու, շնորհելու, հանձնելու եւ ՀՀ պետական մրցանակների մրցանակակիրներ ընտրող հանձնաժողովների գործունեության կարգը, մրցանակների դափնեկիրների կրծքանշանների նկարագրությունները, ձեւերը եւ դափնեկիրների վկայագրերի ձեւերը հաստատելու մասին» որոշմամբ։ Իսկ առաջարկված օրինագծով սահմանվել է 10 պետական մրցանակ. 1. Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ գրականության եւ հրապարակախոսության ոլորտում; 2. Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ երաժշտության եւ կատարողական արվեստի ոլորտում; 3. Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ գեղանկարչության ոլորտում, 4. Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ թատերարվեստի ոլորտում; 5. Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ կինոարվեստի ոլորտում, 6. Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ ճարտարապետության եւ քաղաքաշինության ոլորտում; 7. Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ ճշգրիտ եւ բնական գիտությունների ոլորտում; 8. Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ հումանիտար եև հասարակագիտության ոլորտում; 9. Հայաստանի Հանրապետության՝ Հայաստանի ազգային հերոս Վիկտոր Համբարձումյանի անվան միջազգային գիտական պետական մրցանակ աստղաֆիզիկայի, ինչպես նաեւ ֆիզիկայի, մաթեմատիկայի ոլորտներում; 10. Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ավանդի համար։ Բացի այդ, ինչպես նշեց փոխնախարարը, կառավարությունն իրավասու է սահմանել նաեւ մրցանակների այլ տեսակներ։

Данным законопроектом предлагается наделить премьер-министра Армении полномочием присваивать государственные премии тем или иным лицам. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения в первом чтении проекта закона «О государственных премиях Республики Армения» заявил 20 января первый заместитель министра юстиции Армении Рафик Григорян.
Так, по его словам, в настоящее время отношения, связанные с государственными премиями, регулируются решением правительством Армении «Об утверждении порядка деятельности комиссий по учреждению, присуждению, вручению Государственных премий Республики Армения и отбору лауреатов Государственных премий Республики Армения, описаний и форм нагрудных знаков лауреатов премии» от 20 декабря 2018 года. Предложенным же законопроектом установлено 10 государственных премий: 1) Государственная премия Республики Армения в области литературы и публицистики; 2) Государственная премия Республики Армения в области музыки и исполнительского искусства; 3) Государственная премия Республики Армения в области изобразительного искусства; 4) Государственная премия Республики Армения в области театрального искусства; 5) Государственная премия Республики Армения в области киноискусства; 6) Государственная премия Республики Армения в области архитектуры и градостроительства; 7) Государственная премия Республики Армения в области точных и естественных наук; 8 Государственная премия Республики Армения в области гуманитарных и общественных наук; 9) Государственная международная научная премия Республики Армения им. национального героя Армении, академика Виктора Амбарцумяна в области астрофизики, а также смежной физики, математики; 10) Государственная премия Республики Армения за всемирный вклад в сферу высоких технологий. Кроме того, как отметил замминистра, правительство правомочно устанавливать и другие виды премий.