Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հունվարի 22-ին արտակարգ հանձնաժողովի շտապ նիստ է հրավիրում՝ կապված Չինաստանում մարդուց մարդուն անցնող նոր կորոնավիրուսի հայտնաբերման հետ։
Նիստում կքննարկվի այն հարցը, թե հանդիսանում է արդյոք այդ հիվանդության բռնկումը միջազգային մասշտաբով արտակարգ իրավիճակ։
Չինական իշխանությունները հայտարարել են, որ նոր վարակը տարածվել է մեծ թվով քաղաքներում։
Պեկինի Դասին շրջանի առողջապահության վարչությունը հայտնել է կորոնավիրուսի երկու հաստատված դեպքի մասին, իսկ Գուանդուն քաղաքի վարչությունը հաստատել է մեկ դեպք։ Սա Չինաստանում առաջին դեպքերն են Ուհան քաղաքից դուրս, որտեղ վարակն առաջինն է հայտնաբերվել։
Ուհանի քաղաքապետարանի առողջապահության վարչությունը հայտնել է, որ հանգստյան օրերին քաղաքում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի շտամից առաջացած պնեւմոնիայի 136 նոր դեպք, ի լրումն 62 արդեն հայտնի դեպքերի։ Արդյունքում աշխարհում հիվանդության հայտնաբերված դեպքերի թիվը անցել է 200-ից։

В Женеве 22 января ВОЗ созывает экстренное заседание чрезвычайного комитета в связи обнаружением в Китае нового коронавируса, который передается от человека к человеку.
На заседании будет рассматриваться вопрос, представляет ли собой вспышка этого заболевания чрезвычайную ситуацию в международном масштабе.
китайские власти заявили, что вспышка нового коронавируса в Китае распространилась на большее количество городов.
Управление здравоохранения пекинского округа Дасин сообщило о двух подтвержденных случаях коронавируса, а управление провинции Гуандун на юге Китая подтвердило один случай в Шэньчжэне. Это первые случаи заболевания в Китае за пределами города Ухань, где вирус был выявлен впервые.
Управление здравоохранения муниципалитета Ухань сообщило, что за выходные в городе было выявлено 136 новых случаев пневмонии, вызванной штаммом коронавируса, в дополнение к 62 уже известным случаям. Третий летальный случай был зафиксирован в субботу, говорится в заявлении властей. В результате общее число выявленных случаев заболевания во всем мире превысило 200.