Հայաստանը տարածաշրջանում ցուցակում 4-րդ երկիրն է, որին գլոբալ տաքացում է սպառնում: Այս մասին հունվարի 23-ին ԱԺ նիստում հայտարարեց շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Իրինա Ղափլանյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում միջին ջերմաստիճանը բարձրացել է: «Հայաստանում օդի ջերմաստիճանը բարձրացել է 1-3 աստիճանով: Տեղումների քանակը կրճատվել է գրեթե 10%-ով: Այդ առումով Հայաստանը շատ խոցելի է: Հարկ է նաեւ նկատել, որ Հայաստանը ստորագրել եւ վավերացրել է Փարիզյան կոնվենցիան եւ շատ ակտիվ ներգրավված է գլոբալ կլիմայի հարցով օրակարգի ձեւավորման աշխատանքին»,- նշեց Ղափլանյանը:
Նա խոստովանեց, որ երկրին պետք են լուրջ ֆինանսներ գլոբալ կլիմայի փոփոխություններին եւ առկա մարտահրավերներին հակազդելու համար:

Армения в регионе является 4-ой в списке стран, которой угрожает глобальное потепление. Об этом на заседании Национального Собрания Армении заявила 23 января заместитель министра окружающей среды Ирина Гапланян.
По ее словам, средняя температура в Армении серьезно повысилась. «Температура на территории Армении повысилась на 1-3 градуса. Количество осадков сократилось почти на 10%. В этом плане Армения действительно очень уязвима. Стоит заметить также, что Армения подписала и ратифицировала Парижскую конвенцию и очень активно вовлечена в работу по формированию повестки по глобальному климату», - подчеркнула Гапланян.
Заместитель министра также признала, что стране нужны серьезные финансы для противодействия изменениям глобального климата и имеющимся вызовам.