Բրիտանական կառավարությունը հայտարարել է, որ փետրվարից սկսում է գործել աշխատանքային վիզաներ ստանալու նոր արագացված ռեժիմ, որը կոչված է երկիր գրավել ամբողջ աշխարհի առաջադեմ գիտնականներին, հայտնում է BBC-ն։
Նման վիզաների թիվը չի սահմանափակվի, դրանք կարող են ստանալ Մեծ Բրիտանիայում բոլոր աշխատել ցանկացողները, եթե նրանք համապատասխան որակավորում ունեն։
Այսպիսով, իշխանությունները կատարում են «երկիրը «տաղանդավոր գիտնականների համար սուպերմագնիս» դարձնելու վարչապետի անցյալ տարվա խոստումը։
Վիզային նոր համակարգը կսկսի գործել փետրվարի 20-ից՝ Հետազոտությունների եւ ինովացիաների բրիտանական գործակալության (UKRI) կառավարման ներքո, որը սուբսիդավորում է պետական հետազոտությունները, այլ ոչ թե Հոմ-գրասենյակինը, որը սովորաբար զբաղվում է վիզայի հարցերով։ Դա արվել է նրա համար, որպեսզի հայտերը արագ նայեն մասնագետները, որոնք հասկանում են գիտական աստիճաններից եւ ձեռքբերումներից, ոչ թե էմիգրացիոն ծառայությունների աշխատակիցները։
Փորձելով ցրել միջազգային գիտական ծրագրերում Մեծ Բրիտանիայի մասնակցության վրա Brexit-ի ազդեցության մասին մտահոգությունները՝ բրիտանական իշխանությունները հաստատում են, որ վիզայի նոր ծրագիրը մշակվել է այնպիսի թիրախավորմամբ, որպեսզի բրիտանական հետազոտական նախագծերը կարողանան ամբողջ աշխարհից հավաքել լավագույն գիտնականներին։
Այս քայլը մեծ հաղթանակ է հետազոտական կազմակերպությունների համար, որոնք ամբողջ ուժով ձգտում էին կառավարությունից հասնել աշխատանքային վիզաներ ստանալու այսպիսի արագացված ռեժիմի, որպեսզի Brexit-ից հետո փոխհատուցեն ուղեղների արտահոսքը։
Նրանց հատկապես ուրախացնում է այն փաստը, որ UKRI-ն, այսպես կոչված, հավանության արժանացած հետազոտական կազմակերպություններից աջակցություն ստանալու դեպքում այժմ կարող է ինքը երաշխավորել հայց ներկայացնողի համար։
Սրա հետ մեկտեղ, 2018-2019թթ․ ֆինանսական տարում գիտնականների համար վիզաների քվոտան (այն կոչվում էր Tier 1 (Exceptional Talent)) կազմել է 2000, սակայն վիզա ստացել է 550 մարդ։

Британское правительство объявило, что с февраля начинает действовать новая ускоренная процедура получения рабочих виз, призванная привлечь в страну ведущих ученых со всего мира, передает BBC
Число таких виз не будет ограничено, их смогут получить все желающие работать в Великобритании при наличии у них соответствующей квалификации.
Таким образом власти выполняют данное в прошлом году премьер-министром обещание превратить страну в «супермагнит для талантливых ученых».
Новая визовая система начнет действовать с 20 февраля под управлением Британского агентства по исследованиям и инновациям (UKRI), которое субсидирует государственные исследования, а не Хоум-оффиса, который обычно занимается визовыми вопросами. Это сделано для того, чтобы заявки быстро рассматривали специалисты, разбирающиеся в научных званиях и достижениях, а не сотрудники иммиграционных служб.
В попытке развеять опасения по поводу влияния брексита на участие Великобритании в международных научных программах, британские власти утверждают, что новая визовая программа была разработана с таким прицелом, чтобы британские исследовательские проекты могли набирать лучших ученых со всего мира.
Этот шаг стал большой победой для исследовательских организаций, которые всеми силами добивались от правительства введения такого ускоренного режима получения рабочих виз для ведущих специалистов, чтобы таким образом компенсировать утечку мозгов после брексита.
Особенно их радует от факт, что UKRI при поддержке других так называемых одобренных исследовательских организаций теперь может само поручиться за подавшего заявку на визу специалиста, вместо того, чтобы его академические критерии определяли сотрудники Хоум-оффиса.
Вместе с тем, в 2018-2019 финансовом году квота на визы для ученых (она называлась Tier 1 (Exceptional Talent)) составляла 2000 виз, а получили их всего 550 человек.