ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պաշտպանների թիմը երեքշաբթի ավարտել է Կոնգրեսի Սենատում փաստարկներ ներկայացնելը ԱՄՆ նախագահի իմփիչմենթի ընթացակարգի շրջանակում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
Չորեքշաբթի պաշտպանները եւ մեղադրողները կսկսեն պատասխանել սենատորների հարցերին։ Ընդհանուր առմամբ, դրան կհատկացվի 16 ժամ, բայց գործընթացը չի սահմանափակվում աշխատանքային օրերով։ Ինչպես նշում է «Պոլիտիկո» թերթը, Սենատում հանրապետականների առաջնորդ Միչ Մակքոնելը պայմանավորվել է վերին պալատի դեմոկրատական փոքրամասնության ղեկավար Չակ Շումերի հետ, որ չորեքշաբթի եւ հինգշաբթի հարցերին կտրամադրվի ութական ժամ։
Ուրբաթ չորսժամյա բանավեճերից հետո օրենսդիրները կքվեարկեն վկաներին կանչելու եւ որեւէ այլ լրացուցիչ փաստաթղթերի ներկայացման անհրաժեշտության մասին։ Եթե վկաներ չկանչվեն, Սենատը կքվեարկի մեղադրանքի երկու հոդվածների՝ իշխանության չարաշահման եւ Կոնգրեսի հետաքննությանը խոչընդոտելու վերաբերյալ։
2019 թվականի սեպտեմբերին Ներկայացուցիչների պալատը դեմոկրատների օգնությամբ հայտարարեց Թրամփի նկատմամբ իմփիչմենթ սկսելու մասին։ Առիթ ծառայեց հուլիսին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ հեռախոսազրույցը. ենթադրվում էր, թե նախագահը ճնշում գործադրելով դրդել է Կիեւին օգնել ամերիկյան վարչակազմի ղեկավարին ընտրվել երկրորդ ժամկետով 2020 թվականին։ Ինչպես կարծում են ԱՄՆ նախագահի քաղաքական ընդդիմախոսները, հանրապետական Թրամփը փորձել է համոզել Զելենսկուն սկսել հետաքննել Ուկրաինայում Հանթեր Բայդենի (ԱՄՆ նախկին փոխնախագահի որդու) գործունեությունը՝ Կիեւին ֆինանսական եւ ռազմական օգնության դիմաց։ Թրամփի դեմ մեղադրանքի երկու հոդվածները հաստատվել են դեմոկրատների կողմից դեկտեմբերի 18-ին։
Այժմ Սենատը կատարում է ատենակալների դատարանի դեր, իսկ Ներկայացուցիչների պալատը հանդես է գալիս որպես մեղադրող կողմ։ Դատավարությունը ղեկավարում է ԱՄՆ Գերագույն դատարանի նախագահ Ջոն Ռոբերտսը։ Նախագահին պաշտոնից հանելու համար անհրաժեշտ է սենատորների երկու երրորդի (67 մարդ) աջակցությունը։ Սենատի այսօրվա կազմի պայմաններում իրադարձությունների նման զարգացման հավանականությունը գրեթե զրո է, քանի որ հանրապետականները վերին պալատում ունեն 53 տեղ 100-ից։

US President Donald Trump's defenders on Tuesday completed the presentation of arguments as part of the impeachment procedure against the American leader at the Senate, TASS reported.
Advocates and prosecutors will start to answer senators' questions. A total of 16 hours are allocated, but this process is not limited to the number of working days. According to the Politico newspaper, Senate Republican leader Mitch McConnell agreed with the head of the Democratic minority of the upper house, Chuck Schumer, that on Wednesday and Thursday exactly eight hours will be allotted to questions.
Lawmakers will vote on the need to call witnesses to the process and provide any additional documents on Friday. If no witnesses are called, the Senate will vote on each of the two charges: abuse of power and obstruction of the investigation conducted by Congress.
In September 2019, the House, with the filing of Democrats, announced the launch of the impeachment proceedings against Trump. The reason for the start of the proceedings was the assumption that he would put pressure on the President of Ukraine Volodymyr Zelenskyy in a July phone talks in order to encourage Kyiv to help the head of the American administration get elected for a second term in 2020. According to political opponents of the US leader, Republican Trump tried to convince Zelenskyy to start an investigation into the activities in Ukraine of Hunter Biden (the son of the former US vice president) in exchange for providing financial and military assistance to Kyiv. Two articles of indictment against Trump were approved by the Democrats on December 18.
The Senate is now acting as a jury, and the House of Representatives is the prosecution. The head of the US Supreme Court is John Roberts. To remove the president from office, support is needed for at least two-thirds of senators (67 people). With the current composition of the Senate, the likelihood of such a development of events is virtually zero, since the Republicans occupy 53 out of 100 seats in the upper house.