ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստեղծել է Չինաստանից նոր կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի աշխատանքային խումբ, որի մեջ մտել են մի շարք գերատեսչությունների ղեկավարներ, տեղեկացրել է Սպիտակ տունը, փոխանցում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
Նախագահի մամուլի քարտուղար Սթեֆանի Գրիշեմի հայտարարության համաձայն՝ աշխատանքային խումբն արդեն երեք ամենօրյա նիստ է անցկացրել։ Հերթական նիստի մասին Թրամփը տեղեկացրել է չորեքշաբթի երեկոյան։
«Աշխատանքային խումբը կհամակարգի վարչակազմի ջանքերը վիրուսի տարածումը վերահսկելու եւ կանխելու ուղղությամբ, ինչպես նաեւ կապահովի, որպեսզի ամերիկացիները առավել ճշգրիտ եւ հրատապ տեղեկություն ունենան առողջապահության եւ ուղեւորությունների մասին»,- ասվում է հայտարարությունում։
Սպիտակ տունը հավաստիացրել է, որ վարակման ռիսկը ամերիկացիների համար ցածր է, եւ որ բոլոր գերատեսչությունները «ագրեսիվ» կպայքարեն ԱՄՆ վիրուսի հնարավոր ներթափանցման դեմ։ Ներկայում ամերիկյան տարածքում հաստատվել է հիվանդության հինգ դեպք։
Աշխատանքային խմբի մեջ են մտել առողջապահության նախարար Ալեքս Ազարը, նախագահի ազգային անվտանգության հարցերի խորհրդական Ռոբերտ Օ՛Բրայենը, ինչպես նաեւ երկրի գլխավոր սանիտարական գերատեսչության՝ Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնի ղեկավար Ռոբերտ Ռեդֆիլդը։ Խմբին միացել են պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Սթիվեն Բիգանը, ներքին անվտանգության առաջին փոխնախարարի պաշտոնակատար Քեն Կուչինելին, տրանսպորտի նախարարի պաշտոնակատար Ջոել Շաբաթը եւ նախագահ Թրամփի մի շարք օգնականներ։
2019 թվականի դեկտեմբերի վերջին չինական իշխանությունները տեղեկացրին Ուհան քաղաքում անհայտ ծագման թոքաբորբի բռնկման մասին։ Առաջին հիվանդները կապ ունեին ծովամթերքների շուկայի հետ։ Փորձագետները նախնական հաստատեցին, որ հիվանդության հարուցիչը կորոնավիրուսի նոր՝ 2019-nCoV տեսակն է։ Վերջին տվյալներով՝ կորոնավիրուսի նոր տեսակից առաջացած թոքաբորբով հիվանդների ընդհանուր թիվը Չինաստանում հասել է 7711 մարդու, նրանցից 170-ը մահացել է։
Մայրցամաքային Չինաստանի սահմաններից դուրս վարակման դեպքեր գրանցվել են Հոնկոնգում, Մակաոյում, Թայվանում, Թաիլանդում, Ճապոնիայում, Հարավային Կորեայում, ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Վիետնամում, Սինգապուրում, Նեպալում, Ֆրանսիայում, Ավստրալիայում, Մալայզիայում, Գերմանիայում, Ֆինլանդիայում։

US President Donald Trump created a working group to combat the spread of the new coronavirus from China, it included the leadership of several departments, the White House said.
According to presidential spokesman Stephanie Grisham, the working group has already held three daily meetings. Trump announced the next meeting on Wednesday evening.
The working group will coordinate the administration’s efforts to track, control and prevent the spread of the virus, and will ensure that Americans have the most accurate and up-to-date information regarding healthcare and travel, the statement said.
The White House assured that the risk of infection for Americans remains low and that all departments will fight against the possible penetration of the virus into the US. Currently, five cases have been confirmed on American territory.
The working group included the Minister of Health Alex Azar, National Security Advisor to the President Robert O`Brien, as well as Robert Redfield, current Director of the Centers for Disease Control and Prevention. The group was joined by First Deputy Secretary of State Stephen Biegun, acting First Deputy Minister of Homeland Security Ken Cuccinelli, Acting Deputy Transport Minister and a number of Trump's aides.
Chinese authorities has earlier reported an outbreak of pneumonia of unknown origin in Wuhan. The first cases were related to the seafood market. Experts previously established that the causative agent of the disease was a new type of coronavirus - 2019-nCoV. According to recent data, the total number of patients with pneumonia caused by a new type of coronavirus in China reached 7,711 people, of whom 170 died.
Cases of infection have also been recorded in Hong Kong, Macau, Taiwan, Thailand, Japan, South Korea, the US, Canada, Vietnam, Singapore, Nepal, France, Australia, Malaysia, Germany, and Finland.