Չնայած նրան, որ Հայաստանին եւ Ադրբեջանին անմիջականորեն վերաբերող հարցեր ԵԽ գարնանային նստաշրջանում ներառված չեն, ադրբեջանական պատվիրակությունն իր PR-ի շրջանակներում փորձել է մի քանի թեմաներ «պտտեցնել»։
Ադրբեջանական քարոզչության առարկա են դարձել, մասնավորապես, «հայ դիպուկահարների կողմից ադրբեջանցի երեխայի սպանության», Ստեփանակերտի օդանավակայանի եւ Հայաստանում գտնվելու ժամանակ ադրբեջանցի ռազմագերիների՝ իբրեւ թե կտտանքների ենթարկվելու մասին հարցերը։ Սակայն հայկական պատվիրակությունը արժանի պատասխան է տվել ադրբեջանցի գործընկերների սուտ մեղադրանքներին։
«Ադրբեջանցի երեխայի՝ իբրեւ թե սպանության հարցի քննարկման ժամանակ ես հենց ԵԽԽՎ սրահում ցուցադրեցի տեղանքի քարտեզը՝ դրանով ապացուցելով եվրոպացի պատվիրակներին, որ հայ դիպուկահարներն այդ հեռավորությունից չէին կարող կրակել»,- բացատրեց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
Նա ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համերբերգի մոտ բարձրացրել է նաեւ Ստեփանակերտի օդանավակայանում վայրէջք կատարող օդանավերին հարվածելու ադրբեջանական սպառնալիքների հարցը։ «Ես Համերբերգին հարցրեցի, թե իրեն, որպես մարդու իրավունքների հանձնակատար, չե՞ն հուզում Ադրբեջանի նմանօրինակ սպառնալիքները, ինչին նա պատասխանեց, որ հուզում են»,- նշեց Զոհրաբյանը։
Նա նաեւ հայտնեց, որ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի՝ որպես մշակութային հանդուրժողականության ԵԽ նախարարների հանձնաժողովի նախագահի ելույթի ժամանակ ինքն առաջարկել է Հին Ջուղայի հայկական գերեզմանոցում ստեղծված իրավիճակն ուսումասիրող մոնիտորինգային խումբ ստեղծել։ «Բայց ինչպես պարզվեց, Դավութօղլուն ընդհանրապես տեղյակ չէր հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին, դրա համար ես նրան համապատասխան վավերագրական ֆիլմ եւ գրքեր տվեցի։ Նա խոստացավ ծանոթանալ դրանց հետ»,- հայտնեց Զոհրաբյանը։

Несмотря на то, что вопросов, непосредственно касающихся Армении или Азербайджана, в повестке весенней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы не было, азербайджанская делегация, тем не менее, пыталась «раскрутить» несколько тем в рамках своего PR-a.
В частности, предметом азербайджанской пропаганды стали якобы «убийство азербайджанского мальчика армянскими снайперами», вопрос Степанакертского аэропорта, а также пыток, которым, якобы, подвергались азербайджанские пленные в армянском плену. Однако армянская делегация дала должные ответы на все эти лживые обвинения азербайджанских коллег. «При обсуждении вопроса о якобы убийстве азербайджанского мальчика армянскими снайперами я прямо в зале ПАСЕ продемонстрировала карту местности, тем самым, доказав европейским делегатам, что армянские снайперы не были в состоянии прицелиться в мальчика с этого места», - объяснила член армянской делегации в ПАСЕ, депутат от партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян.
Она также подняла вопрос об азербайджанских угрозах сбивать гражданские самолеты, которые попытаются сесть в Степанакертском аэропорту, перед комиссаром СЕ по правам человека Томасом Хаммарбергом. «Я прямо спросила, не волнуют ли его, как комиссара по правам человека, подобные угрозы Азербайджана, и он ответил, что волнуют», - детализировала Зограбян.
Она также сообщила, что в рамках выступления министра иностранных дел Турции Ахмеда Давудоглу, как председателя Комитета министров СЕ,  по вопросу культурной толерантности, предложила создать мониторинговую группу, которая бы изучила ситуацию на армянском кладбище в Старой Джуге в Нахичеване. «Но как выяснилось, Давудоглу вообще не был в курсе уничтожения армянского культурного наследия, поэтому я ему вручила соответствующие документальные фильмы и книги. Он пообещал обязательно ознакомиться с ними», - сообщила Зограбян.