Չնայած նրան, որ Հայաստանին եւ Ադրբեջանին անմիջականորեն վերաբերող հարցեր ԵԽ գարնանային նստաշրջանում ներառված չեն, ադրբեջանական պատվիրակությունն իր PR-ի շրջանակներում փորձել է մի քանի թեմաներ «պտտեցնել»։
Ադրբեջանական քարոզչության առարկա են դարձել, մասնավորապես, «հայ դիպուկահարների կողմից ադրբեջանցի երեխայի սպանության», Ստեփանակերտի օդանավակայանի եւ Հայաստանում գտնվելու ժամանակ ադրբեջանցի ռազմագերիների՝ իբրեւ թե կտտանքների ենթարկվելու մասին հարցերը։ Սակայն հայկական պատվիրակությունը արժանի պատասխան է տվել ադրբեջանցի գործընկերների սուտ մեղադրանքներին։
«Ադրբեջանցի երեխայի՝ իբրեւ թե սպանության հարցի քննարկման ժամանակ ես հենց ԵԽԽՎ սրահում ցուցադրեցի տեղանքի քարտեզը՝ դրանով ապացուցելով եվրոպացի պատվիրակներին, որ հայ դիպուկահարներն այդ հեռավորությունից չէին կարող կրակել»,- բացատրեց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
Նա ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համերբերգի մոտ բարձրացրել է նաեւ Ստեփանակերտի օդանավակայանում վայրէջք կատարող օդանավերին հարվածելու ադրբեջանական սպառնալիքների հարցը։ «Ես Համերբերգին հարցրեցի, թե իրեն, որպես մարդու իրավունքների հանձնակատար, չե՞ն հուզում Ադրբեջանի նմանօրինակ սպառնալիքները, ինչին նա պատասխանեց, որ հուզում են»,- նշեց Զոհրաբյանը։
Նա նաեւ հայտնեց, որ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի՝ որպես մշակութային հանդուրժողականության ԵԽ նախարարների հանձնաժողովի նախագահի ելույթի ժամանակ ինքն առաջարկել է Հին Ջուղայի հայկական գերեզմանոցում ստեղծված իրավիճակն ուսումասիրող մոնիտորինգային խումբ ստեղծել։ «Բայց ինչպես պարզվեց, Դավութօղլուն ընդհանրապես տեղյակ չէր հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին, դրա համար ես նրան համապատասխան վավերագրական ֆիլմ եւ գրքեր տվեցի։ Նա խոստացավ ծանոթանալ դրանց հետ»,- հայտնեց Զոհրաբյանը։

YEREVAN. - Azerbaijani delegation tried to hold a PR action of several topics despite issues regarding Armenia and Azerbaijan were not on the agenda of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.
Among them were an alleged “killing of an Azerbaijani boy by Armenian snipers”, Stepanakert airport and alleged torture of the Azerbaijani captives by Armenians. However, the Armenian delegation gave adequate response to lies of Azerbaijani colleagues.
“During discussion of alleged killing of an Azerbaijani boy I showed the map proving that Armenian snipers were not able to take aim from that place,” said Naira Zohrabyan, MP from Prosperous Armenia Party.
She also asked European Commissioner for Human Rights Thomas Hammarberg about Azerbaijani threats to shoot down civil aircrafts trying to land at the Stepanakert airport.
“I asked directly whether he is concerned over Azerbaijan’s threats and Hammarberg said he is,” she said.
Naira Zohrabyan also proposed to set up a monitoring group to study state of the Armenian cemeteries in Old Jugha and Nakhchivan. However, Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu who is also chairman of European Council’s Committee of Ministers, said he is unaware of the destroyed Armenian cultural heritage.