Նախագիծը հետ է կանչվել զուտ տեխնիկական պատճառներով, եւ սա ոչ մի կապ չունի Եվրամիության եւ ԵԱՀԿ երկրների դեսպանների հետ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի հանդիպման հետ: Այս մասին փետրվարի 6-ին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը:
Նա հիշեցրեց, որ «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը իր՝ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ», «Հանրաքվեի մասին», «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրինագծերը հետ է կանչել տեխնիկական վերջնամշակման համար:
«Այս նախագիծն, ամենայն հավանականությամբ, չի քննարկվի, եւ օրակարգում կմնա միայն Հայաստանի Սահմանադրությունում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը»,- նշեց նա:
Իշխող ուժի պատգամավորի գնահատմամբ՝ այս ամբողջ գործընթացում հակասահմանադրական դրսեւորումներ չկան: «Հեղափոխության սկզբից եւեթ նոր իշխանությունները ձգտել են, որ գործեն բացառապես ըստ օրենքի եւ Սահմանադրության ոգու: Սա վերաբերում է այդ թվում նաեւ իշխանության մարմինների ձեւավորմանը»,- հավաստիացրեց պատգամավորը:
Նա համոզմունք հայտնեց, որ Հայաստանի 6-րդ խորհրդարանի լուծարումը տեղի էր ունեցել այն պատճառով, որ Ազգային ժողովը երկու անգամ անընդմեջ վարչապետ չէր ընտրել, եւ բոլոր այս ընթացակարգերը լիովին համահունչ են Սահմանադրության դրույթներին: «Ուստի հարկ չեմ համարում քննարկել այս ընթացակարգի կապը 2018 թվականի հոկտեմբերի 2-ի դեպքերի հետ (Նիկոլ Փաշինյանի կողմնակիցների կողմից խորհրդարանի շենքի պաշարումը - խմբ.)»,- հավելեց Վլադիմիր Վարդանյանը:
Իշխող «Իմ քայլը» դաշինքից պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանն, իր հերթին, նշեց, որ Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը պետք է ստանա 88 ձայն, այսինքն` պատգամավորական կորպուսի 2/3-ը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Ազգային ժողովի` փետրվարի 6-ի արտահերթ նիստն ավարտվեց դեռ չսկսված:
Մասնավորապես, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հայտնեց, որ նիստը հետաձգվում է այն պատճառով, որ խորհրդարան ներկայացված երեք օրենսդրական նախաձեռնությունների հեղինակը` իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը, հետ է կանչել իր օրինագծերը` «տեխնիկական շտկումների համար»:
Հարկ է նշել, որ ընդդիմության եւ փաստաբանների կողմից հակասահմանադրական կոչված սկանդալային օրինագծերի «տեխնիկական շտկումների» անհրաժեշտություն էր առաջացել, հավանաբար, ԵՄ եւ ԵԱՀԿ երկրների դեսպանների` նախօրեի երեկոյան կայացած անսպասելի հանդիպումից հետո:
Այժմ նոր արտահերթ նիստին, որը սկսվեց ժամը 13:00-ին, խորհրդարանը քննարկում է իշխող ուժի` սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ հերթական նախաձեռնությունը:

Проект отозван сугубо по техническим причинам, и это никак не связано со встречей председателя Национального Собрания Армении Арарата Мирзояна с послами стран Евросоюза и ОБСЕ. Об этом в беседе с журналистами 6 февраля в парламенте заявил депутат парламентской фракции правящего блока «Мой шаг», председатель постоянной Комиссии НС по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян.
Он напомнил, что депутат от правящего блока «Мой шаг» Ваагн Овакимян отозвал свои законопроекты о внесении изменений и дополнений в законы «Регламент Национального Собрания», «О референдуме», «О Конституционном суде» для технической доработки.
«Скорее всего, этот проект не будет обсуждаться, и в повестке останется только проект о внесении изменений в Конституцию Армении», - отметил он.
По оценке депутата от правящей силы, во всем этом процессе антиконституционных проявлений нет. «Новые власти с самого начала революции стремились к тому, чтобы действовать исключительно в духе закона и Конституции. Это касается, в том числе и формирования органов власти», - заверил депутат.
Он выразил убеждение, что роспуск парламента Армении 6-го созыва состоялся в результате того, что два раза подряд Национальное Собрание не избрало премьер-министра, и все эти процедуры полностью соответствуют положениям Конституции. «Поэтому не считаю нужным обсуждать связь этой процедуры с мероприятиями 2 октября 2018 года (осада здания парламента сторонниками Никола Пашиняна – ред.)»,- добавил Владимир Варданян.
Депутат от правящего блока «Мой шаг» Сисак Габриелян, в свою очередь, заметил, что проект о внесении изменений в Конституцию должен получить 88 голосов, то есть 2/3 депутатского корпуса.
Напомним, что внеочередное заседание Национального Собрания Армении 6 февраля завершилось, не успев начаться.
Спикер Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян, в частности, сообщил, что заседание откладывается из-за того, что автор трех представленных на рассмотрение парламента законодательных инициатив, депутат от правящего блока «Мой шаг» Ваагн Овакимян отозвал свои законопроекты «для технической доработки».
Заметим, что необходимость в «технической доработке» скандальных законопроектов, названных оппозиционерами и юристами антиконституционными, очевидно, возникла после имевшей место накануне вечером неожиданной встречи послов стран Евросоюза и ОБСЕ с Мирзояном.
Сейчас на новом внеочередном заседании, начавшемся в 13.00, парламент обсуждает очередную инициативу правящей силы по конституционным поправкам.