Չինաստանը պահպանում է 2019-nCoV կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակում բաց եւ պատասխանատու մոտեցումը եւ օպերատիվորեն կիսվում է վերջին տվյալներով: Այս մասին հայտարարել է ՉԺՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Հուա Չունինը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Որոշ ԶԼՄ-ներ կասկածներ են հայտնում այն մասին, որ Չինաստանի իշխանությունները զոհերի եւ վարակվածների մասին հստակ վիճակագրություն չեն ներկայացնում: Նախօրեին ԱՀԿ բարձրաստիճան փորձագետ Ջոն ՄքՔենզին Պեկինին մեղադրել է Ուհանում հիվանդության նոր դեպքերի մասին արագ չտեղեկացնելու մեջ:
«Մենք ուշադրություն ենք դարձրել որոշ կեղծ լուրերի, որոնք ավելի սարսափելի են, քան վիրուսը: Դուք, հավանաբար, գիեք, որ ԱՀԿ գործադիր տնօրենը վերջերս կրկին հույս հայտնեց, որ բոլոր կողմերը չեն հավատա լուրերին եւ չեն տարածի դրանք»,- մեկնաբանել է դիվանագետը:
Նա հավելել է, որ «որոշ երկրներում համապատասխան կառավարական գերատեսչությունները ջանքեր են գործադրում կեղծ լուրեր տարածողներին պատասխանատվության ենթարկելու համար»:
Չունինը հայտնել է, որ ՉԺՀ առողջապահության պետական կոմիտեն եւ Ուհանի առողջապահության կոմիտեն ամեն օր ճեպազրույցներ են անցկացնում եւ հայտնում ակտուալ տեղեկատվություն:
«Չինաստանի պատասխանատու վերաբերմունքը, այդ հիվանդության տարածման դեմ պայքարում լուրջ եւ վճռորոշ միջոցները ճանաչում է ամբողջ միջազգային հանրությունը»,- եզրափակել է նա:
Դեկտեմբերի վերջին Չինաստանի իշխանությունները հայտնել են Հուբեյ նահանգի Ուհան քաղաքում անհայտ ծագման թոքաբորբի բռնկման մասին: Այդ հիվանդության հարուցիչը դարձել է նոր տեսակի 2019-nCoV կորոնավիրուսը:
Վերջին տվյալներով՝ ամբողջ աշխարհում վարակվածների թիվը գերազանցել է 28 հազարը, մահացել է 563 մարդ: Ամենաբարդ իրավիճակը Չինաստանում է, սակայն վիրուսը տարածվել է նաեւ այլ երկրներում:

Китай придерживается открытого и ответственного подхода в ситуации с распространением коронавируса 2019-nCoV и оперативно делится всеми данными, заявила официальный представитель МИД КНР Хуа Чуньин, передает РИА Новости
Некоторые СМИ высказывают сомнения в том, что китайские власти дают верную статистику о числе жертв и зараженных. Так, накануне высокопоставленный эксперт ВОЗ Джон Маккензи обвинил Пекин в недостаточно быстром информировании о новых случаях заболевания в городе Ухань в начале вспышки.
«Мы обратили внимание на некоторые слухи и ложь вокруг ситуации , которые страшнее самого вируса. Вы, вероятно, обратили внимание, что генеральный директор ВОЗ недавно вновь выразил надежду, что все стороны не будут верить слухам и распространять их», — прокомментировала дипломат.
Она добавила, что «в некоторых странах соответствующие правительственные ведомства также уже предпринимают усилия для привлечения к ответственности тех, кто фабрикует и распространяет слухи».
Чуньин сообщила, что госкомитет по здравоохранению КНР и комитет по здравоохранению города Ухань на ежедневной основе проводят брифинги и сообщают всю актуальную информацию.
«Ответственное отношение Китая, открытость и транспарентность, а также решительные и серьезные меры в борьбе с распространением заболевания получили признание всего международного сообщества», — заключила она.
В конце декабря китайские власти сообщили о вспышке пневмонии неизвестного происхождения в густонаселенном городе Ухань, провинция Хубэй. Возбудителем заболевания стал новый тип коронавируса — 2019-nCoV.
По последним данным, число заболевших по всему миру превысило 28 тысяч пациентов, умерли 563 человека. Самая сложная ситуация в Китае, однако вирус проник и в другие страны, в том числе в Россию.