Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանը դատավճիռ է կայացրել Ադրբեջանի լուծարված Ազգային անվտանգության նախարարության բաժնի պետ Զաքիր Իսմայիլովի եւ նրա տիկնոջ նկատմամբ, որոնք մեղադրվում են պետական դավաճանության համար:
Qafqazinfo-ի տեղեկություններով` Զ. Իսմայիլովը դատապարտվել է 19 տարվա ազատազրկման, նրա կինը` Ն. Իսմայիլովան` 10 տարվա ազատազրկման: Դատավճռից դժգոհ դատապարտյալները բողոք են ներկայացրել: Միևնույն ժամանակ, ռազմական դատախազ Խանլար Վելիեւը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել: Ներկայումս երկու կողմերի բողոքները քննվում են Բաքվի վերաքննիչ դատարանում:
Ավելի վաղ Պետական անվտանգության ծառայությունը հայտնել էր, որ Ազգային անվտանգության նախարարության բաժնի նախկին պետ Զաքիր Իսմայիլովը նյութական փոխհատուցման դիմաց ներգրավված է եղել արտաքին հետախուզական ծառայությունների կողմից գաղտնի համագործակցության մեջ:
ԱԱՆ-ի բաժնի պետի եւ այլ բարձրաստիճան պաշտոններ զբաղեցնելու տարիներին Զաքիր Իսմայիլովը պարբերաբար տեղեկատվություն էր տրամադրում արտաքին հետախուզական ծառայություններին` ի վնաս պետական ​​անվտանգությանն ու Ադրբեջանի ազգային շահերի, ինչպես նաեւ տեղեկություններ` հակահետախուզական գործունեության վերաբերյալ փաստաթղթերի մասին, անձնական եւ այլ գաղտնի տեղեկատվություն, ինչպես նաեւ` այն փոփոխությունների վերաբերյալ, որոնք տեղի են ունեցել 2015 թվականից` իր` թոշակի անցնելուց հետո: Հետաքննության ընթացքում համանման գործողություններ է բացահայտվել Նազակետ Իսմայիլովայի կողմից:

В Бакинском суде по тяжким преступлениям вынесли приговор в отношении бывшего начальника отдела расформированного МНБ Закира Исмаилова и его супруги Назакет Исмаиловой, которые обвиняются в государственной измене.
Как сообщает Qafqazinfo, З.Исмаилов осужден на 19 лет, его жена Н.Исмаилова приговорена к 10 годам лишения свободы. Недовольные приговором осужденные подали апелляционную жалобу. Вместе с тем военный прокурор Ханлар Велиев подал апелляционный протест. В настоящее время жалоба обеих сторон рассматривается в Бакинском апелляционном суде.
Ранее СГБ заявляла, что бывший начальник отдела Министерства национальной безопасности Закир Исмаилов был привлечен к секретному сотрудничеству иностранными спецслужбами в обмен на материальное вознаграждение. Закир Исмаилов в период, когда занимал должность начальника отдела упраздненного МНБ и другие ответственные должности, регулярно представлял иностранным спецслужбам информацию в ущерб государственной безопасности и национальным интересам Азербайджана, а также о документах по контрразведывательной деятельности, личной и иной конфиденциальной информации, а также об изменениях, произошедших в органах безопасности в период его пребывания на пенсии с 2015 года, анализ возможных методов разведывательной работы против органов спецслужб Азербайджана. В ходе следствия были выявлены аналогичные действия и Назакет Исмаиловой.