Ադրբեջանի ԿԸՀ-ի դիմաց գիշերը բողոքի ցույցի ցրման ընթացքում ոստիկանության հատուկ նշանակության ուժերը կոպիտ վերաբերմունք են ցուցաբերել ոչ միայն պատգամավորների թեկնածուների, այլեւ` լրագրողների մեծ խմբի նկատմամբ: Այս մասին հայտնում է Contact.az-ը:
Ըստ աղբյուրի` ոստիկանները կին լրագրողներին շպրտել են ավտոբուսների մեջ, որոնցից մի քանիսը վնասվածքներ են ստացել, ինչպես Այնուր Էլգյուշենը, ում գլուխը ոստիկանները ջարդել էին: Ձերբակալվել են նաև ֆրիլանսեր Այթաչ Թափթիգը, Սեւինջ Րագիֆգիզին` Meydan TV-ից (ձեռքի լուրջ վնասվածք եւ կապտուկներ դեմքին), Ուլվիա Գուլիևեւան և Այգուն Ռաշիդովան` «Ամերիկայի ձայնից»:
Բոլոր ձերբակալվածները ենթարկվել են հարկադիր կալանքի եւ տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել: Նրանցից խլել են տեսախցիկները` թույլ չտալով նկարահանել:
Ձերբակալվածների թվում է Basta.info կայքի խմբագիր Մուսթաֆա Հաջիբեյլին, որին առանձին ավտոմեքենա են նստեցրել եւ դաժան ծեծի են ենթարկել:
Բոլոր ձերբակալվածներին մոտ երկու ժամ պահել են ավտոմեքենաներում եւ միայն կեսգիշերին բաց են թողել «20-րդ տեղամասում»` մայրուղուց հեռու: Երեք լրագրող կանանց, այդ թվում` Խադիջա Իսմայիլովային, ձերբակալել եւ գցել են գետնին այն պահին, երբ նրանք եկել են իրենց ձերբակալված գործընկերների ավտոբուսի հետեւից:
Նշենք, որ ԿԸՀ շենքի դիմաց բռնության է ենթարկվել եւս մի քանի լրագրող, որոնց, այնուամենայնիվ, հաջողվել էր դուրս պրծնել եւ փախչել ակցիայի ցրման պահին:

During the night dispersal of the protest rally in front of Azerbaijan’s central electoral commission, the police special forces rudely treated not only candidates, but also a large group of journalists, contact. az reported.
Police officers grabbed and threw women journalists at buses, some of whom were injured, like Ainur Elgunesh, who was beaten up.
All detainees were subjected to forced detention and were injured to varying degrees. Cameras were taken from them, preventing them from shooting.
All the detainees were driven around the outskirts for about two hours, and at midnight they were released in the “20th settlement” away from the highway.
Three journalists, including Khadija Ismayilova, were detained and thrown to the ground at the moment when they arrived after the bus with their detained colleagues.
Note that in front of the CEC building, several more journalists were subjected to violence, who nevertheless managed to escape and escape at the time of the dispersal of the rally.