ВВС-ին տված հարցազրույցի ժամանակ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությունը, ըստ որի 1997 թվականին հնարավոր էր լուծել Ղարաբաղի հարցը` զիջելով որոշ տարածքներ Լեռնային Ղարաբաղի միջանկյալ, այնուհետեւ վերջնական կարգավիճակի դիմաց, վկայում է Հայաստանի առաջին նախագահի պարտվողական տրամադրվածության մասին: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Ռազմիկ Զոհրաբյանը:
Նրա խոսքով, խնդրի լուծումը տարածքները զիջելու հաշվին ամենահեշտն է եւ դրան հնարավոր է հասնել ցանկացած պահի:  «Հենց այդպիսի տրամաբանությամբ են առաջնորդվել Հայաստանի շատ ղեկավարներ, ինչի արդյունքում մեր երկրի տարածքը կրճատվել հասել է 29 հազար  քմ-ի»,-  նշեց Զոհրաբյանը: Նա նաեւ ընդգծեց, որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հրաժարականն արդարացված էր, քանի որ նրա եւ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություների միջեւ կային մեծ տարաձայնություններ Ղարաբաղի հարցի լուծման վերաբերյալ մոտեցումներում:
«Մինչդեռ, Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի ներկայիս իշխանությունների միջեւ այդ հարցում լիարժեք փոխըմբռնում է:  Երեւանի համար ընդունելի կլինի Ղարաբաղյան հարցի այն լուծումը, որն ընդունելի կլինի Ստեփանակերտի համար»,-  պարզաբանեց նա:
Զոհրաբյանի խոսքով, տարօրինակ է նաեւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի այն հայտարարությունը, որի համաձայն, նա Հայաստանի անկախության  հարցը լուծել է Ռուսաստանի նախագահ Բորիս Ելցինի մի զանգով:  «Հարցի այդպիսի ձեւակերպումը կոռեկտ չէ, քանի որ հայ ժողովուրդը նվաճել է իր անկախությունը բազմամյա պայքարով»,- ասաց  Զոհրաբյանը:
Նշենք, որ ВВС-ին տված հարցազրույցի ժամանակ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել է, որ  1997 թվականին հնարավոր էր լուծել Ղարաբաղի հարցը` զիջելով որոշ տարածքներ Լեռնային Ղարաբաղի միջանկյալ, այնուհետեւ վերջնական կարգավիճակի դիմաց, սակայն Ստեփանակերտի իշխանությունները եւ իր անմիջական շրջապատը դեմ են արտահայտվել դրան, քանի որ համարել են, որ բանակցությունների միջոցով հնարավոր է հասնել ավելիին:

YEREVAN. – Armenian former president and oppositional leader Levon Ter-Petrosyan’s statement that the Nagorno-Karabakh conflict might have been settled in 1997 by means of some territorial concessions in exchange for interim - and later final – status of Nagorno-Karabakh (NK) is evidence of his defeatism, Vice-Chairman of the ruling Republican Party of Armenia (RPA) Razmik Zohrabyan told Armenian News-NEWS.am.
Territorial concessions are the easiest way of resolving the conflict. It can be done any moment. Ter-Petrosyan’s resignation was justifiable as he had disagreements with the Nagorno-Karabakh authorities over the ways of resolving the Nagorno-Karabakh problem.
“On the other hand, the present authorities of Armenia and Nagorno-Karabakh are in harmony with each other. Yerevan will accept the solution acceptable to [NK capital] Stepanakert,” Zohrabyan said.
In an interview with the BBC, Ter-Petrosyan said that a settlement of the Nagorno-Karabakh conflict was most realistic in 1997, when the problem could be resolved by yielding some territories to Azerbaijan, concluding a truce, and creating an interim status for Nagorno-Karabakh to determine its final status later. However, Stepanakert, as well as Ter-Petrosyan’s milieu, objected to the idea. They believed negotiations would produce even better results.