Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովը հաստատել է, որ հանրապետությունում ղեկավար պաշտոններին նշանակումներ անելիս հաշվի է առնվում թեկնածուների եւ իր հոր` Ախմատ Կադիրովի միջեւ բարեկամական հարաբերությունների աստիճանը: Այդպես, կառավարության նիստի ժամանակ նա մեկնաբանել է իր եղբորորդիներ Խամզատ Կադիրովի եւ Իբրահիմ Զաքրիեւի` սպորտի նախարարի եւ Չեչնիայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոններում նշանակման մասին տեղեկությունը, գրում է «Կավկազ. Րեալիի»-ն:
«Այո, իսկապես, այս նշանակմանը նպաստել է այն, որ նրանք Ախմատ-Հաջի Կադիրովի թոռներն են»,- ասել է հանրապետության ղեկավարը:
Նա նշել է իր եղբորորդիների նաեւ այլ որակները` հայտարարելով, որ նրանք երկուսն էլ լավ են իրենց դրսեւորել աշխատանքի ընթացքում: Բացի այդ, Կադիրովի խոսքով, նրա ոչ բոլոր հարազատներն են ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնում: Չեչնիայի առաջնորդը նշել է, որ նա հարյուրավոր տղամարդ հարազատներ ունի, բայց նրանց 97 տոկոսը սովորական աշխատողներ են` «զենքը ձեռքին»:
«Ահա, մարդիկ ասում են, որ ես իմ հարազատներին եւ ընկերներին եմ նշանակում: Իրականում, նույնիսկ եթե նայենք այս դահլիճին, կտեսնենք, թե իմ հարազատներից որքան քիչ մարդ կա կառավարությունում եւ վարչակազմում»,- եզրափակել է նա:
Նախօրեին հայտնի էր դարձել, որ Խամզատ Կադիրովը նշանակվել է հանրապետության սպորտի նախարարի պաշտոնին: Մինչ այդ 23-ամյա ռուսաստանցին զբաղեցնում էր Կուրչալոեւսկի շրջանի ղեկավարի պաշտոնը: Փետրվարի 10-ին Կադիրովը Գրոզնիի քաղաքապետ Իբրահիմ Զաքրիեւին նշանակել էր նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնին:
2019 թվականի հոկտեմբերին Չեչնիայում սկանդալ էր տեղի ունեցել Չեչնիայի մայրաքաղաքի նախկին քաղաքապետ, ռուսական սուբյեկտի ղեկավար Իսլամ Կադիրովի եղբորորդու մասնակցությամբ: Ոստիկանություն տեսագրություններ էին հանձնվել, որոնցում պաշտոնյան էլեկտրաշոկերով խփում էր քաղաքի բնակիչներին կողոպուտի համար եւ կոտրում էր կոմունալ ծառայությունների համար չվճարողների ձեռքերը:

Глава Чечни Рамзан Кадыров подтвердил, что при назначении на руководящие должности в республике учитывается степень родства кандидатов с его отцом Ахматом Кадыровым. Так он прокомментировал в ходе заседания правительства назначения своих племянников Хамзата Кадырова и Ибрагима Закриева министром спорта и руководителем администрации главы Чечни соответственно, пишет «Кавказ. Реалии».
«Да, действительно, этому назначению способствовало то, что они являются внуками Ахмат-Хаджи Кадырова», — сказал глава республики.
Он отметил и другие качества своих племянников, заявив, что они оба хорошо зарекомендовали себя в ходе работы. Кроме того, по словам Кадырова, не все его родственники трудятся на руководящей работе. Лидер Чечни отметил, что у него сотни родных по мужской линии, но из них 97 процентов — рядовые сотрудники «с оружием в руках».
«Вот люди говорят, что я назначаю своих родных и близких. На самом деле, даже если оглянуться в этом зале, будет видно, как мало моих родственников в правительстве и в администрации», — заключил он.
Накануне стало известно, что Хамзат Кадыров возглавил министерство спорта республики. До этого 23-летний россиянин занимал должность главы Курчалоевского района. 10 февраля Кадыров назначил мэра Грозного Ибрагима Закриева руководителем администрации главы и правительства региона.
В октябре 2019-го в Чечне произошел скандал с участием бывшего мэра столицы Чечни, племянником главы российского субъекта Исламом Кадыровым. В полицию передали видеозаписи, на которых чиновник бил электрошокером задержанных якобы за мошенничество жителей города и заламывал руки неплательщикам за коммунальные услуги.