Փաշինյանը Բեռլինում հայտարարել է, թե անընդունելի է որ ՍԴ դատավորները 25-30 տարի պաշտոնավարեն, և որ նախագահ Հրայր Թովմասյանը պաշտոնավարի 18 տարի։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է հրապարակախոս Վահան Իշխանյանն՝ անդրադառնալով երեկ Բեռլինում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Սահամանդրական դատարանի վերաբերյալ արված հայտարարությանը։ Նա մասնավորապես գրել է.
«Նիկոլ Փաշինյանը Գերմանիայի հանրությանն է ուզում մոլորեցնել. Փաշինյանը Բեռլինում հայտարարել է, թե անընդունելի է որ ՍԴ դատավորները 25-30 տարի պաշտոնավարեն, և որ նախագահ Հրայր Թովմասյանը պաշտոնավարի 18 տարի.
«Այսինքն ի հեճուկս մեր Սահմանադրության, 18 տարի ՍԴ նախագահի ընտրություններ տեղի չեն ունենալու: Սա մոտավորապես նույնն է, որ մենք հիմա օրենսդրական փոփոխություններ անենք եւ որոշենք, որ մինչեւ 2035 թվականը ՀՀ-ում խորհրդարանական ընտրություններ տեղի չեն ունենալու եւ վարչապետը չի փոխվելու, չնայած Սահմանադրությամբ նախատեսված է, որ պետք է լինեն խորհրդարանական ընտրություններ»։
ԱՄՆ–ի գերագույն դատարանի դատավոր Կլարենս Թոմասը իր պաշտոնում է 1991 թվից, այսինքն 28 տարի, իսկ Ռուտ Գինսբուրգը 1993 թվից, այսիքն 26 տարի, Ստիվեն Բրայերը 1994թվիրց, այսիքն 25 տարի։ Այս ընթացքում ԱՄՆ֊ում 8 նախագահական ընտրություն է եղել, Սենատի ու ներկայացուցիչների պալատի բազմաթիվ ընտրություններ։
իսկ ՍԴ նախագահ Հրայր Թոմվասյանը պիտի պաշտոնավարի ընդամենը կարծեմ 17 տարի, բացի այդ ՍԴ նախագահը նույն լիազորություններն ունի ինչ ՍԴ մյուս դատավորները։
Միջազգային հանրությունը այնքան գրագետ է, որ գիտի, որ դատավորի անկախության կարևոր դրույթներից մեկը նրա անփոփոխելիությունն է, երկրի ղեկավարների կամքով դատավորներին չեն հանում՝ ուզում է նրա ժամկետը մինչև 2035 թիվը լինի, թե ցմահ, իսկ մինչ ժամկետի ավարտը դատավորին հանելը՝ թեկուզ «ժողովրդի կամքով», իրավական պետության ավերումն է և բռնապետության հաստատումն է։
Ապրիլի 5–ին հայ հանրությունը ցույց կտա՝ ինքը գրագետ միջազգային հանրության անդա՞մ է, թե ոչ՝ գնալով վարչապետի խոսքերի հետևից»։

Никол Пашинян хочет ввести общественность Германии в заблуждение. Об этом написал на своей странице в Facebook публицист Ваан Ишханян, комментируя заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна относительно Конституционного суда, озвученное вчера в Берлине.
«Пашинян в Берлине заявил, что неприемлемо пребывание в должности судьи КС на протяжении 25-30 лет, а главы КС - на протяжении 18 лет.
«То есть, вопреки нашей Конституции, на протяжении 18 лет в Армении не будет выборов главы КС. Это примерно то же самое, если мы сейчас внесем законодательные изменения и решим, что до 2035 году в Армении не будет парламентских выборов, и премьер не изменится, несмотря на то, что Конституцией предусмотрено проведение парламентских выборов», - заявил Пашинян.
Судья Верховного суда США Кларенс Томас на своей должности с 1991 года, то есть 28 лет, Рут Гинсбург – с 1993 года, то есть 26 лет, Стивен Брайер – с 1994 года, то есть 25 лет. За это время в США было 8 президентских выборов, многочисленные выборы Сената и Палаты представителей.
А глава КС Армении Грайр Товмасян должен быть на этой должности всего лишь, кажется, 17 лет. Кроме этого, глава КС имеет те же полномочия, что и остальные судьи КС.
Международное сообщество настолько грамотно, что знает, что одним из наиболее важных аспектов независимости судьи является его неизменность, по воле глав государств судей не меняют, будь срок его пребывания на должности до 2035 года или пожизненно. А снятие судьи с должности до истечения срока его полномочий, даже «по воле народа», является разрушением правового государства и установлением диктатуры.
Армянское общество 5 апреля покажет, является ли оно членом грамотного международного сообщества или нет, последовав за словами премьер-министра».