ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձել է Անգելա Մերկելի խոսքի թարգմանության հետ կապված խնդրին եւ մասնավորապես նշել.
«Կառավարությունը հաղորդագրություն է տարածել, ըստ որի Մերկելի խոսքից Վենետիկի հանձնաժողովի մասին հիշատակումը թաքցնելու մեղքը կանխատեսելիորեն գցել է թարգմանչի վրա:
Ու ներողության փոխարեն մի մուննաթ, մի զուննաթ, թե բա. «շահարկվող հատված»:
Թարգմանիչը հասկացանք, ձեզ крайний եք գտել, բարդում եք վրեն: Բա վարչապետի պաշտոնական կայքէջում ո՞վ էր սկզբից աղավաղված տեղեկությունը տեղադրել ու տարածել: Այլմոլորակայիննե՞րը թե Մերսում Դինու՞լը։
Նման դեպքերում ժողովուրդը մի խոսք ունի, ասում է. «պադոշ»:
Փաստորեն, երբ փորձում եք ժողովրդին մոլորեցնել ու խաբել, իսկ հետո բռնվում եք, մի հատ էլ մե՞նք ենք մեղավոր, որ ձեր ստերն ու մանիպուլիացիաները ջրի երես ենք հանում:
Ու ձեր «հեռարձակումները» մեր վրա թանկ չծախեք, ժամանակակից աշխարհում մեծ դժվարություն չէ, ինչպես տեսաք, այլընտրանքային աղբյուրներով ճշտել և բացահայտել իրողությունները, ինչը և անում եմ ձեր բոլոր միջազգային այցերի ընթացքում:
Դուք Վենետիկի հանձնաժողովից վախենում եք, ինչպես սատանան՝ խաչից»,- գրել է նա։
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից էլ այս առնչությամբ պատասխանել են «Արմենպրեսսի» հարցմանը եւ անհիմն են համարել համարել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի կողմից փետրվարի 13-ին արված մամուլի հայտարարությունների հետ կապված բոլոր շահարկումները։
«Հայտնում ենք, որ Վենետիկի հանձնաժողովի հետ կապված նախադասությունը չհիշատակելը եղել է թարգմանչի կողմից բացթողում, և եթե վարչապետի լրատվական ծառայությունը որևէ տեղեկատվություն ցանկանար թաքցնել կամ չներկայացնել, ապա վարչապետի գրեթե բոլոր հանդիպումներն ուղիղ հեռարձակմամբ չէր ներկայացնի։ Տեղեկացնում ենք նաև, որ վարչապետի պաշտոնական կայքում շահարկվող հատվածի թարգմանությունը ներառվել է»,- ասված է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պարզաբանման մեջ:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը «Ֆեյսբսուք»-ի իր էջում գրել էր, որ Բեռլինում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիմանը Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն իր խոսքում Հայաստանի դատաիրավական բարեփոխումների համատեքստում հիշատակում է Վենետիկի հանձնաժողովը, ինչի մասին հայերեն թարգմանության մեջ խոսք չկա: Նա հավելել էր, որ այդ հատվածը բացակայում է նաև Հայաստանի վարչապետի պաշտոնական կայքում զետեղված հաղորդագրությունից:

Вице-председатель Республиканской партии Армении Армен Ашотян на своей странице в Facebook прокомментировал проблему, связанную с переводом выступления канцлера ФРГ Ангелы Меркель.
«Правительство распространило сообщение, в котором, как и следовало ожидать, всю вину за отстутствие упоминания о Венецианской комиссии возложило на переводчика. И вместо извинений еще и предъявило претензии, мол «это спекулируемый эпизод».
Насчет переводчика все ясно, нашли себе крайнего, возлагаете вину на него. Но кто сначала разместил и распространил на сайте премьер-министра искаженную информацию? Может, инопланетяне?...
То есть когда вы пытаетесь ввести в заблуждение и обмануть народ, а затем вас ловят на «горячем», еще и мы виноваты в том, что на поверхность выводим ваши ложь и манипуляции?
И не пытайтесь слишком дорого продавать нам ваши «трансляции». Как вы убедились, несложно в современном мире через альтернативные источники уточнить и обнаружить реальность, что я и делаю в ходе всех ваших международных визитов.
Вы боитесь Венецианской комиссии, как дьявол креста», - написал Армен Ашотян.
Ранее управление информации и по связям с общественностью премьер-министра Армении ответил на запрос агентства «Арменпресс», назвав безосновательными все спекуляции, связанные с заявлениями, сделанными 13 февраля Николом Пашиняном и Ангелой Меркель.
«Сообщаем, что отсутствие упоминания предложения о Венецианской комиссии было упущением со стороны переводчика, и если бы пресс-служба премьер-министра хотела утаить какую-либо информацию, то не стала бы транслировать практически все встречи премьер-министра. Сообщаем также, что на официальном сайте присутствует также спекулируемый отрывок перевода», - отмечается в разъяснении пресс-службы премьер-министра.
Ранее экс-депутат армянского парламента Армен Ашотян на своей странице  Facebook написал, что в ходе встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна с канцлером Германии Ангела Меркель во время выступления в контексте судебно-правовых реформ в Армении упомянула Венецианскую комиссию, о чем в армянском переводе не было упомянуто. Он добавил, что тот же отрывок отсутствовал также в сообщении, опубликованном на официальном сайте премьер-министра Армении.