Վաշինգտոնի Ազգային տաճարում Աննա Հակոբյանը ներկա է գտնվել հայ-ամերիկյան դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 100-ամյակին նվիրված համերգին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի խոսնակ Հասմիկ Հարությունյանը:
Մարտի 4-ին «Հայկական ոդիսական․ Նռան գույնը» փառատոնի շրջանակներում Վաշինգտոնի Ազգային տաճարում տեղի է ունեցել աննախադեպ մուլտիմեդիա-համերգ՝ նվիրված հայ-ամերիկյան դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 100-ամյակին։ Համերգը կազմակերպել էր ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը` PostClassical Ensemble-ի հետ համագործակցությամբ:
Ըստ Հ.Հարությունյանի՝ համերգին, որի պատվավոր հյուրն էր ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը, ներկա էին ԱՄՆ կոնգրեսի անդամներ, վարչակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, Վաշինգտոնում հավատարմագրված դեսպաններ, եկեղեցական թեմերի առաջնորդներ, բարերարներ, ամերիկահայ կազմակերպությունների, կուսակցությունների և համայնքի ներկայացուցիչներ։
Համերգը մեկնարկեց «Դլե յամանով»՝ հռչակավոր դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանի կատարմամբ։
ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը բացման խոսքում առանձնահատուկ ընդգծել է միջոցառման անցկացման վայրի ընտրությունը, հիշատակելով, որ այնտեղ է ամփոփված ԱՄՆ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի աճյունը: Դեսպանը նշել է, որ նախագահ Վիլսոնը սահմանել է քաղաքացիների իրավունքների առաջին օրինակները և ներկայացրել ազգերի ինքնորոշման և իրավահավասարության սկզբունքները: Պատահական չէ, որ նախագահ Վիլսոնի մարդասիրական գործունեությունը մեկ դար անց ուղի հարթեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար։ Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ներկա կոնգրեսականներին և նրանց գործընկերներին, ովքեր քվեարկել են Համայնքների պալատում և Սենատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևերի օգտին: «Սա հարգանքի տուրք էր ոչ միայն հայ նահատակների, այլ նաև բոլոր այն ամերիկացի գործիչների հիշատակի առջև, որոնք ջանքեր են գործադրել Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման համար»,- նշել է դեսպանը:
Մեկ դար անց հայ ժողովրդի երախտագիտության խորը զգացումն էր, որ ոգեշնչել է Ցեղասպանությունը վերապրածներին ստեղծել «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը։ Վարուժան Ներսեսյանը հավելել է, որ «Ավրորա» մրցանակաբաշխության հիմնադիրներից Նուբար Աֆեյանը հանդիսանում է նաև Վաշինգտոնում անցկացվող Հայկական փառատոնի և համերգի համանախագահողներից և հովանավորներից մեկը:
Խոսելով թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխության մասին, դեսպան Ներսեսյանը փաստել է, որ Հայաստանի ժողովրդավարական առաջընթացը նոր խթան հանդիսացավ հայ-ամերիկյան հարաբերությունների խորացմանն ու ամրապնդմանը:
Այնուհետև խոսքը փոխանցվել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ կրթության ու մշակույթի հարցերով տեղակալ Մարի Ռոյսին, որն իր ելույթում անդրադարձել է հայ-ամերիկյան դիվանագիտական հարաբերություններին՝ նշելով, որ մշակույթն իր առանձնահատուկ դերն ունի այդ համատեքստում: Տիկին Ռոյսը կարևորել է նաև գիտական ու կրթական բնագավառներում առկա համագործակցության մակարդակը:
Համերգի ընթացքում PostClassical Ensemble-ին նվագակցել են հանրահայտ թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը, դուդուկահար Ջիվան Գասպարյան կրտսերը: Երաժշտությունն ուղեկցվում էր սիրիահայ արվեստագետ Գևորգ Մուրադի` Սայաթ Նովային նվիրված մուլտիմեդիա նկարազարդումով: Հատուկ այս համերգի համար գրված երաժշտության հեղինակն է հայտնի կոմպոզիտոր Վաչե Շարաֆյանը:

Anna Hakobyan, wife of the Prime Minister of Armenia, attended a concert dedicated to the 100th anniversary of the establishment of Armenian-American diplomatic relations at Washington National Cathedral, as reported Anna Hakobyan’s Spokesperson Hasmik Harutyunyan.
On March 4, an unprecedented multimedia-concert dedicated to the 100th anniversary of the establishment of Armenian-American diplomatic relations was held on the sidelines of the Armenian Odyssey: Color of Pomegranate Festival and organized by the Embassy of Armenia to the United States of America, in partnership with PostClassical Ensemble.
According to Harutyunyan, among the attendees of the concert, the guest of honor of which was wife of the Prime Minister of Armenia Anna Hakobyan, were US Congressmen, top government officials, ambassadors accredited to Washington DC, leaders of church dioceses, benefactors, as well as members of Armenian American organizations, political parties and the Armenian community.
The concert began with a performance of the song “Dle Yaman” by proclaimed dudukist Jivan Gasparyan.
In his speech, Ambassador of Armenia to the United States of America Varuzhan Nersisyan particularly emphasized the selection of the venue for the event and recalled that US President Woodrow Wilson is buried there. The Ambassador stated that Woodrow Wilson’s humanitarian activities pave the way for recognition of the Armenian Genocide a century after the genocide and expressed gratitude to the attending Congressmen and their colleagues who voted in favor of the resolutions for Armenian Genocide recognition.
Talking about the velvet, non-violent revolution that took place in Armenia, Ambassador Nersisyan stated that Armenia’s democratic advancement served as a new impetus for the deepening and strengthening of Armenian-American relations.
Afterwards, Nersisyan gave the floor to US Assistant Secretary of State for Educational and Cultural Affairs Marie Royce, who touched upon Armenian-American diplomatic relations, stated that culture plays a special role in this context and attached importance to the current level of cooperation in education and science.
During the concert, PostClassical Ensemble was accompanied by famous cellist Narek Hakhnazaryan and dudukist Jivan Gasparyan Junior. The music was accompanied by Kevork Mourad’s multimedia illustration devoted to Sayat-Nova, and the composer of the music composed especially for this concert is famous composer Vache Sharafyan.