Ամերիկացիները որոշ դասեր պետք է քաղեն հետագայում՝ կորոնավիրուսի պանդեմիայի ավարտից հետո: Դրանցից մեկը «ձեռքերը պարտադիր լվանալն է», հայտարարել է Սպիտակ տան Կորոնավիրուսի հարցով խմբի անդամ, Ալերգիայի եւ վարակիչ հիվանդությունների ազգային ինստիտուտի տնօրեն, բժիշկ Էնթոնի Ֆաուչին, հաղորդում է Wall Street Journal-ը:
«Երկրորդը՝ ձեռքսեղմումներից հրաժարումն է: Ես չեմ կարծում, որ մենք երբեւէ կվերսկսենք սեղմել միմյանց ձեռքերը, անկեղծ ասած»,-նշել է նա:
«Ձեռքսեղմումներից հրաժարումը օգտակար է ոչ միայն կորոնավիրուսային հիվանդությունը կանխելու համար, բայց եւ, ըստ ամենայնի, զգալիորեն կարող է կրճատել գրիպի դեպքերը երկրում»,-ասել է Ֆաուչին:
Բժիշկը, հավանաբար, ունի համախոհ այդ հարցում՝ ի դեմս նախագահ Դոնալդ Թրամփի, նշում է Fox News-ը:
Վերջին տարիների ընթացքում Թրամփը բազմիցս ասում էր, որ չի ողջունում ձեռքսեղմումները՝ անվանելով այդ սովորությունը «բարբարոսական», «զզվելի», «շատ սարսափելի» եւ «ամերիկյան հասարակության անեծքներից մեկը»: Թրամփը նաեւ քննարկել է ձեռքսեղմումների նկատմամբ իր հակակրանքը 1999 թվականին տված հարցազրույցի ժամանակ CNN-ից Վոլֆ Բլիթցերի հետ:

Американцы должны вынести определенные уроки в будущем после окончания пандемии коронавируса. Один из них «обязательное мытье рук»,  заявил член Целевой группы по коронавирусу Белого дома,  директор Национального института аллергии и инфекционных заболеваний,  доктор Энтони Фаучи во время подкаста Wall Street Journal.
«Второй – отказ от рукопожатий. Я не думаю, что нам когда-нибудь снова придется пожимать друг другу руки, если честно»,  - отметил он.
«Отказ от рукопожатий не только полезен для предотвращения коронавирусной болезни, но и, вероятно, значительно сократит число случаев гриппа в этой стране», - сказал Фаучи.
У доктора, вероятно, есть союзник в этом вопросе в лице президента Дональд Трамп, отмечает Fox News.
За прошедшие годы Трамп неоднократно говорил, что не одобряет рукопожатия, называя эту практику «варварской», «отвратительной», «очень, очень ужасной» и «одним из проклятий американского общества». Трамп также обсуждал свое отвращение к рукопожатию во время интервью 1999 года с Вольфом Блитцером из CNN.