Բրյուսելում բերման է ենթարկվել Անդերլեխթ համայնքում զանգվածային անկարգությունների 43 մասնակից, գրում է De Telegraaf-ը։
Մարդիկ դուրս էին եկել փողոց 19-ամյա երիտասարդ տղամարդու մահից հետո, որը փորձում էր խուսափել ոստիկանությունից, հաղորդում է Forbes-ը։
Ողբերգությունը տեղի է ունեցել ուրբաթ երեկոյան, երբ երկու երիտասարդ տղամարդ երթեւեկում էին սկուտերներով համայնքի կենտրոնում։ Ըստ կորոնավիրուսի հետեւանքով Բելգիայում գործող սահմանափակումների՝ ներկայում թույլատրվում է սկուտեր օգտագործել միայն տնից աշխատանքի եւ հետադարձ ուղղությամբ գնալու համար։ Կանոնների խախտումը ենթադրում է 250 եվրոյի չափով տուգանք, գրում է NU.nl-ը։ Երիտասարդները գրավել էին ոստիկանության պարեկային ծառայության ուշադրությունը, որը որոշել էր ստուգել նրանց փաստաթղթերը։ 19-ամյա պատանին փորձել էր փախուստի դիմել, սակայն հետապնդման ժամանակ մխրճվել էր ոստիկանության մեքենայի մեջ եւ տեղում մահացել։

At least 43 people were arrested after riots in the Brussels neighborhood of Anderlecht Saturday night, Politico reported referring to the Belgian media.
The riots followed the death of a 19-year-old young man trying to get away from a police patrol. “The man, identified as Adil, was riding a scooter down Quai de l'Industrie after evading a police check, when he crashed into another police van sent for reinforcement. Following his death, some had issued calls for a rally in protest, despite the current ban on public gatherings amid the coronavirus outbreak,” the source noted.