Նոր Շոտլանդիա նահանգում տեղի ունեցած ողբերգական հրաձգությունից հետո Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն հայտարարել է, որ իր վարչակազը պատրաստվում է խստացնել զենքի մասին օրենքները, հայտնում է CTV-ն:
«Ինչ վերաբերում է զենքի վերահսկմանը, մենք շատ լուրջ պարտավորություններ ենք ստանձնել նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում, մենք առաջընթաց ենք գրանցել եւ շարունակում ենք առաջ շարժվել դրանցով` մեր երկրում զենքի վերահսկողությունը խստացնելու համար»,- ասել է Թրյուդոն:
Թրյուդոն հայտնել է, որ անցած տարի նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում նա ցանկանում էր արգելել հարձակման նպատակով օգտագործվող զենքի տեսակները եւ ներդնել քաղաքացիներից ռազմական զենք գնելու ծրագիրը: Երկրի խորհրդարանը պատրաստվում էր ընդունել այս օրենքը, երբ դրա աշխատանքը դադարեցվեց կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով:
Հիշեցնենք, որ շաբաթ օրը լրատվամիջոցները հայտնել էին Կանադայի Նոր Շոտլանդիա նահանգում տեղի ունեցած հրաձգության մասին: Կրակողը 51-ամյա ատամնաբույժ Գեբրիել Ուորթմանն էր, ով ոստիկանական ավտոմեքենայով շրջել էր նահանգով եւ կրակել 19 մարդու վրա: Լրատվամիջոցները նաեւ հայտնել են, որ հրաձիգը ոստիկանության համազգեստով է եղել: Ինքը` Ուորթմանը, գնդակահարվել է ոստիկանության կողմից:

После трагической стрельбы в провинции Новая Шотландия премьер-министр Канады Джастин Трюдо заявил, что его администрация собирается ужесточить законы об оружии, сообщает CTV.
«Что касается контроля над оружием, мы взяли на себя очень серьезные обязательства во время предвыборной кампании, продвинулись и продолжаем продвигаться по ним, чтобы обеспечить ужесточение контроля над оружием в этой стране», - заявил Трюдо телеканалу.
Трюдо сообщил, что в ходе предвыборной кампании в прошлом году он хотел ввести запрет на виды оружия, используемого с целью нападения, и внедрить программу по выкупу военного оружия у граждан. Парламент страны уже собирался принять этот закон, когда его работа была приостановлена в связи с пандемией коронавируса.
Напомним, что в субботу СМИ сообщили о стрельбе в канадской провинции Новая Шотландия. Стрелком оказался 51-летний зубной протезист Гэбриел Уортман, который расстрелял 19 человек, разъезжая на полицейской машине по всей провинции.