Բասկեդբոլի լեգենդ Կոբի Բրայանտի եւ նրա դստեր հետ միասին ուղղաթիռի կործանման հետեւանքով զոհվածների հարազատները միացել են սպորտսմենի կնոջը` հայց ներկայացնելով այն ընկերության դեմ, որին պատկանում էր կործանված ուղղաթիռը, հայտնում է Associated Press-ը:
Նույն ընտանիքի երեք անդամի եւ Բրայանտի դստեր բասկետբոլի մարզչի անունից հայցերն ուղարկվել են Լոս Անջելեսի դատարան:
Դատական հայցերը ներկայացվել են Բրայանտի կնոջ` Վանեսայի կողմից համանման հայցից հետո, ով դատի էր տվել Island Express Helicopters, Sikorsky ընկերություններ եւ դրա սեփականատիրոջը:
Սակայն, ի տարբերություն Վանեսա Բրայանտի, վթարի մնացած զոհերի հարազատները դատական հայցում չեն նշել վթարի հետեւանքով զոհված ուղղաթիռի օդաչու Արա Զոբայանին կամ նրա իրավահաջորդներին: Հայցվորները նշված ընկերություններին մեղադրում են անփութության եւ անուշադրության մեջ: Գործակալությունը հայտնում է, որ Island Express Helicopters ընկերությունում հրաժարվել են մեկնաբանել այս տեղեկատվությունը:
Հիշեցնենք, որ Կոբի Բրայանտի ուղղաթիռը կործանվել էր 2020 թվականի հունվարի 26-ին Կալիֆոռնիայում: Նրա հետ զոհվել է 8 մարդ, ներառյալ նրա 13-ամյա դուստրը՝ Ջիաննան, ինչպես նաեւ հայ պրոֆեսիոնալ օդաչու Արա Զոբայանը:

Родные жертв пассажиров, разбившихся в результате крушения вертолета вместе с легендой баскетбола Коби Брайантом и его дочерью, присоединились к вдове спортсмен, подав иск против компаний, собственностью которых являлся вертолет, сообщает Associated Press
Иски от имени трех членов одной семьи и тренера дочери Брайанта по баскетболу были направлены в Верховный суд Лос-Анджелеса.
Иски представлены после аналогичной жалобы вдовы Брайанта Ванессы, засудившей компании Island Express Helicopters, Sikorsky и ее владельца.
Однако в отличие от Ванессы Брайант, родственники остальных жертв крушения не упомянули в иске пилота вертолета Ара Зобаяна, который также погиб в результате крушения, или его правопреемников.
Истцы обвиняют упомянутые компании в халатности и невнимательности.
Агентство сообщает, что в компании Island Express Helicopters отказались комментировать данную информацию.
Напомним, что Коби Брайант разбился в результате крушения вертолета 26 января 2020 года в Калабасасе, штат Калифорния. С ним погибли также 8 человек, включая его 13-летнюю дочь Джианну, его друзей и профессионального пилота армянского происхождения Ара Зобаяна. Все они летели на баскетбольный матч в Академию Мамбы Брайанта.