Կանադայի պատմության մեջ վատթարագույն հրաձիգը միլիոնատեր ատամնաբույժ էր, որը համակված էր ոստիկանության պաշտամունքով, հայտնում է The Mirror-ը:
Հեծյալ ոստիկանությունը դարձել էր 51-ամյա Ուորթմանի պաշտամունքը, որն աճուրդով գնում էր դուրս գրված ոստիկանական մեքենաները:
Նոր Շոտլանդիա նահանգի Պորտապիկ քաղաքի նրա տանը հայտնաբերվել է հեծյալ ոստիկանությանը նվիրված մի ամբողջ սրբավայր:
Ուորթմանի հարեւանների խոսքով՝ նա ալկոհոլային կախվածությամբ էր տառապում: Նրա ատամնաբուժական կլինիկան վերջերս փակվել էր կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով:
Հեծյալ ոստիկանությունից հայտնել են, որ մարդկանց վրա 12 ժամ կրակելուց հետո Ուորթմանը նաեւ նրանց հրկիզել էր, ու մի քանի զոհերի մասունքներ կրակից են հանել:
Վերջին տեղեկություններով՝ Ուորթմանի զոհն է դարձել 22 մարդ, այդ թվում՝ կանադական հեծյալ ոստիկանության վետերան Հայդի Սթիվենսոնը:
12-ժամյա հրաձգությունից եւ ամբողջ նահանգով հետապնդումից հետո Ուորթմանը, որը ոստիկանության սպայի համազգեստով ընթանում էր ոստիկանական մեքենայով, գնդակահարվել է:
Հիշեցնենք, որ Նոր Շոտլանդիայում տեղի ունեցած ողբերգությունից հետո Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն հայտարարել է զենքի մասին օրենքները խստացնելու ծրագրերի մասին:

Худший стрелок в истории Канады Гэбриел Уортман оказался стоматологом-миллионером, одержимым культом полиции, пишет The Mirror.
Конная полиция стала культом для 51-летнего Уортмана, скупавшего с аукционов списанные полицейские машины.
В его доме в городе Портапик в провинции Новая Шотландия было обнаружено целое святилище, посвященное конной полиции.
По словам соседей Уортмана, он страдал от алкогольной зависимости. Его стоматологическая клиника закрылась недавно из-за пандемии коронавируса.
В конной полиции рассказали, что вовремя 12-часового отстрела людей Уортман также устроил поджог, и останки некоторых жертв достали из огня.
По последним данным, жертвам Уортмана стали 22 человека, в том числе и ветеран канадской конной полиции Хайди Стивенсон.
После 12-часовой стрельбы и преследования по всей провинции Новая Шотландия был застрелен зам Уортман, разъезжавший на полицейской машине в форме офицера полиции.
Напомним, что после трагедии в Новой Шотландии премьер-министр Канады Джастин Трюдо заявил о планах по ужесточению законов об оружии.