ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը երկրորդ օրը շարունակ քննարկում է Լիբիայի իրավիճակը այն բանից հետո, երբ ՆԱՏՕ-ի ավիացիան Տրիպոլիում ոչնչացրել է Լիբիայի առաջնորդ Մուամար Քադաֆիի կրտսեր որդուն, երկու թոռներին, նրա ընկերներին եւ հարեւաններին, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»: Լիբիայի առաջնորդն ու նրա կինը ՆԱՏՕ-ի հարձակումներից չեն տուժել:
Նախօրեին Լիբիայում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ բանագնաց, Հորդանանի ԱԳՆ նախկին ղեկավար Աբդելիլլա Հաթիբը հայտնել է Անվտանգության խորհրդին, որ Քադաֆիից ուղերձ է ստացել, որում վերջինս կոչ է անում քննարկել ստեղծված իրավիճակը:
«Լիբիայի իշխանություններն ասել են, որ եթե ՆԱՏՊ-ն դադարեցնի հարձակումները, իրենք կարող են քննարկումներ անցկացնել ընտրությունների, ժողովրդավարության եւ սահմանադրական բարեփոխումների մասին»,- հաղորդել է Հաթիբը:
Ընդդիմությունն իր հերթին նախազգուշացրել է, որ կրակի դադարեցումն իմաստ կունենա միայն Քադաֆիի հեռացման դեպքում:

Совет Безопасности ООН рассматривает второй день подряд ситуацию в Ливии после того, как в ночь на воскресенье авиация НАТО уничтожила в Триполи младшего сына ливийского лидера Муамара Каддафи, трех внуков, а также несколько его друзей и соседей, РИА Новости. Сам ливийский лидер и его супруга в результате атаки НАТО не пострадали.
Накануне спецпосланник генерального секретаря ООН в Ливии, бывший глава иорданского МИД Абделилла Хатыб сообщил Совету Безопасности, что получил от Каддафи послание, в котором ливийский лидер призывает СБ рассмотреть возникшую ситуацию.
«Они (власти Ливии) сказали мне, что если НАТО прекратит нападения, ливийское правительство сможет провести дискуссии о выборах, демократии и конституционных реформах», - сообщил Хатыб.
Оппозиция, со своей стороны, информировала Хатыба, что прекращение огня само по себе не будет иметь особого значения, если Каддафи и его семья не покинут страну.
В середине февраля в Ливии начались массовые выступления с требованием ухода правящего страной более 40 лет Каддафи.