Արտերկրից դրամական փոխանցումների դրական սալդոն կրճատվել է 16,7%-ով կամ 17 մլն դոլարով: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 26-ին, տեսահամաժողովի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի բանկերի միության գործադիր տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը՝ ներկայացնելով 2020 թվականի առաջին եռամսյակում բանկային համակարգի աշխատանքի ցուցանիշներն ու հիմնական արդյունքները:
Նրա խոսքով՝ արտերկրից փոխանցումների ծավալը 2020 թվականի առաջին եռամսյակում կազմել է 345 մլն դոլար, 2019 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 9,7%-ով: Իսկ Հայաստանից արտերկիր փոխանցումների ծավալը կազմել է 266 մլն դոլար, կրճատվել է 7,1%-ով:
«Նշված ժամանակահատվածում կոմերցիոն բանկերի ընդհանուր կապիտալը կազմել է ավելի քան 862 մլրդ դրամ: 2019-ի առաջին եռամսյակի համեմատ աճը կազմել է 18 մլրդ դրամ կամ 2,1%: 2014 թվականից բանկերի կապիտալը գրեթե կրկնապատկվել է: Բանկերի ընդհանուր ակտիվներն ավելացել են շուրջ 102 մլրդ դրամով կամ 1,8%-ով՝ կազմելով 5 տրիլիոն 907 դրամ:
Ընդհանուր պարտավորությունները կազմել  են 5,045  մլրդ դրամ: 2019-ի առաջին եռամսյակի համեմատ աճը կազմել է 85 մլրդ դրամ կամ 1,7%:
Բանկերի վարկային ներդրումները կազմել են 3,762 տրիլիոն դրամ: 2019-ի առաջին եռամսյակի համեմատ աճը կազմել է 19 մլրդ դրամ կամ 0,5% տոկոս:
Բանկային համակարգի շահույթը կազմել է 23,3 մլրդ դրամ: 2019-ի առաջին եռամսյակի համեմատ՝ 7,2 մլրդ դրամ կամ 44 %:
Կապիտալացումը կազմում է 14,6% ՝ 12% նորմայի դեպքում:
Լիկվիդայնության ցուցանիշները կազմում են 31,6%՝ 15 % նորմայի դեպքում:
Վճարային քարտերով կատարվել է 18,154 մլն գործարք, որը 2019թ-ի առաջին եռամսյակի համեմատ ավելացել է 33.8%-ով:
Իսկ  քարտերով գործարքների ծավալը կազմել է 592  մլն դրամ, որը 2019թ-ի առաջին եռամսյակի համեմատ  ավելացել է 22.9%-ով:
Անկանխիկ գործարքների քանակը կազմել է 10 369 335, որը 2019թ-ի առաջին եռամսյակի (5 967 875) համեմատ  աճել է 73.6%-ով:
2020-ի առաջին եռամսյակում  կանխիկ գործարքների քանակը կազմել է  7 784 894, որը 2019-ի առաջին եռամսյակի (7 602 159) համեմատ աճել է  2,4%-ով: Անկանխիկ գործարքների քանակը կազմել է 10 369 335, որը 2019-ի առաջին եռամսյակի (5 967 875) համեմատ  աճել է 73,6%-ով:
Հիպոթեքային վարկերի ծավալները առաջին եռամսյակում ավելացել են 10% տոկոսով, շինարարության ոլորտում վարկերը՝ 11% տոկոսով, գյուղատնտեսության ոլորտում՝ 6 տոկոսով, սպառողական վարկերի եւ ծառայությունների ոլորտում աճը՝ 4 տոկոսով:
Արդյունաբերության ոլորտում վարկերի ծավալները նվազել են 7%-ով, տրանսպորտի եւ կապի ոլորտում՝ 13%-ով, առեւտրի ոլորտում՝ 1%-ով:
2020-ի առաջին եռամյսակում դեպոզիտների ընդհանուր ծավալը կազմում է 3,329 տրիլիոն դրամ, ինչը անցած տարվա համեմատ կրճատվել է 1,1%-ով:
Դրամական դեպոզիտների ծավալը կազմում է 43%, արժութային դեպոզիտների ծավալը՝ 57%»,-ասաց ՀԲՄ գործադիր տնօրենը:

Положительное сальдо по показателю денежных переводов из-за рубежа составило 87 млн. долларов. Оно в сравнении с тем же периодом 2019 года сократилось на 17 млн. долларов или 16,7%. Об этом в ходе видеоконференции 26 мая заявил исполнительный директор Союза банков Армении Сейран Саркисян, представляя основные результаты и показатели работы банковской системы за первый квартал 2020 года.
По его словам, объем поступлений из-за рубежа в Армению в первом квартале 2020 года составил 354 млн. долларов и в сравнении с тем же периодом 2019 года сократился на 9,7%. А из Армении за границу – 266 млн. долларов, сократившись на 7,1%.
«Общий капитал коммерческих банков за указанный период составил более 862  млрд. драмов. В сравнении с первым кварталом 2019 года рост составил 18 млрд. драмов или 2,1%. С 2014 года капитал банков практически удвоился.
Суммарные активы банков составили 5 трлн. 907 драмов. В сравнении с первым кварталом 2019 года рост составил 102 млрд. драмов или 1,8%.
Общая сумма обязательств за отчетный период составила 5,045 млрд. драмов. В сравнении с первым кварталом 2019 года рост составил 85 млрд. драмов или 1,7%.
Кредитные вложения банков составили 3,762 трлн. драмов. В сравнении с первым кварталом 2019 года рост составил 19 млрд. драмов или 0,5 %.
Прибыль банковской системы составила 23,3 млрд. драмов. В сравнении с первым кварталом 2019 года рост составил 7,2 млрд. драмов или 44%.
Капитализация, то есть коэффициент соотношения общего капитала и активов, составляет 14,6% при норме в 12%.
Показатели по ликвидности составляют 31,6% при норме в 15%.
По платежным картам осуществлено 18,154 млн. транзакций. В сравнении с первым кварталом 2019 года рост составил 33,8%.
Показатель по объемам операций с платежными картами составил 592 млн. В сравнении с первым кварталом 2019 года рост составил 22,9%.
Впервые в Армении количество безналичных операций (57%) превысило показатель кассовых операций (43%).
Рост кассовых операций в сравнении с первым кварталом 2019 года составил 2,4%. Рост безналичных операций в сравнении с первым кварталом 2019 года составил 73,6%. Рост объема кассовых операций в сравнении с первым кварталом 2019 года составил 13,3%. Рост объема безналичных операций составил 53,4%.
Объем ипотечных кредитов за 1-ый квартал увеличился на 10%, кредиты в сфере строительства на 11%, в сельском хозяйстве – на 6%, рост потребительских кредитов и кредитов в сфере услуг – по 4%.
Падение объемов кредитов зафиксировано в сферах промышленности на 7% процентов, транспорта и связи – 13%, в торговле – 1%.
Общий объем депозитов в первом квартале 2020 года составил 3,329 трлн. драмов, он в сравнении с тем же периодом прошлого года сократился на 1,1%. Объем драмовых депозитов составил 43% , валютных– 57%», - отметил также он.