Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նվազել է: Այս մասին գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը:
Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեն Հայաստանի տնտեսության ոլորտում տխուր ցուցանիշներ է արձանագրել: Պաշտոնական տվյալներով՝ ՀՀ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն այս տարվա հունվար-ապրիլ ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատած, նվազել է 1.7 տոկոսով: Շինարարության ոլորտում եւս անկում է արձանագրվել՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ 21.9 տոկսով: Ըստ էության, պատճառը եղել է աշխարհը փոթորկած կորոնավիրուսը, որի հետեւանքով Հայաստանում հայտարարվեց արտակարգ դրություն, եւ այդ օրերին արգելվեց որեւէ տեսակի շինարարության իրականացում:
Օրաթերթը գրում է, որ առեւտրաշրջանառության ծավալներն են պակասել 8.6 տոկոսով: Սա եւս արտակարգ դրության հետեւանք է, քանի որ մարտ-ապրիլ ամիսներին առեւտրի ոլորտի տնտեսվարողները չեն աշխատել. միայն սննդամթերքի սպառման առումով է ակտիվություն եղել: Փոխարենը 4.2 տոկոսով ավելացել են արդյունաբերական արտադրանքի ծավալները:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը պաշտոնական տվյալներից տեղեկացել է, որ արտաքին առեւտրաշրջանառության ոլորտում եւս լուրջ անկում ունենք. այն կազմել է 10.4 տոկոս: Մասնավորապես, արտահանման ծավալնելն են 8.1 տոկոսով պակասել, իսկ ներկրումն էլ՝ 11.5 տոկոսով: Սա նույնպես կապված է աշխարհը համակած կորոնավիրուսի հետ»:

YEREVAN. – Zhoghovurd daily of the Republic of Armenia (RA) writes: Armenia's economic activity index has decreased.
The Statistical Committee of Armenia has registered sad indicators in the sphere of Armenia's economy. According to official data, The RA's economic activity index decreased by 1.7 percent in January-April this year, compared to the same period last year.
The construction sector also saw a decline of 21.9 percent over the same period last year. In fact, the reason was the coronavirus that took the world by storm, as a result of which a state of emergency was declared in Armenia, and any kind of construction was banned in those days.
Trade decreased by 8.6 percent. This is also a consequence of the state of emergency, as businesses in the trade sector did not work in March-April; there has been activity only in terms of food consumption. Instead, the volume of industrial production increased by 4.2 percent.
Zhoghovurd daily has learned from official data that we also have a serious decline in the sphere of foreign trade; it was 10.4 percent. In particular, exports fell by 8.1 percent and imports—by 11.5 percent; this is also associated with the coronavirus all through the world.