ԵՄ-ն բանակցություններ է վարում դեղամիջոցներ արտադրող Moderna, Sanofi, Johnson & Johnson, BioNtech եւ CureVac ընկերությունների հետ՝ COVID-19-ի դեմ հավանական պատվաստանյութերի նախնական գնումների մասին, հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով ԵՄ-ում երկու աղբյուրների։
Բանակցությունները հաջորդել են հունիսին AstraZeneca-ի հետ ԵՄ չորս երկրների կողմից կնքված գործարքին`COVID-19-ի դեմ նրա հավանական պատվաստանյութի 400 միլիոն չափաբաժնի նախնական գնման համար:
Աղբյուրները նշել են, որ ընթացող բանակցությունների մասին տեղեկատվությունը Եվրահանձնաժողովը հինգշաբթի Բեռլինում կայացած հանդիպման ժամանակ փոխանցել է ԵՄ առողջապահության նախարարներին: Բազմաթիվ բանակցություններ հաստատում են ԵՄ-ի ավելի համառ դիրքորոշումը COVID-19-ի հավանական պատվաստանյութերի եւ դեղամիջոցների գնման վերաբերյալ` խոստումնալից բուժում եւ պատվաստանյութեր տրամադրելու Վաշինգտոնի քայլերից հետո:
«Մենք բանակցություններ ենք վարում մի շարք ընկերությունների հետ` COVID-19-ի դեմ հնարավոր պատվաստանյութերի վերաբերյալ»,- ասել է ԵԽ ներկայացուցիչը Reuters-ին:
Ամբողջ աշխարհում ավելի քան 150 հավանական պատվաստանյութեր են մշակվում եւ փորձարկվում՝ համավարակը դադարեցնելու համար: Մարդկանց վրա 23 կլինիկական փորձարկումներից առնվազն երեքը, այդ թվում՝ չինական Sinopharm-ի եւ Sinovac Biotech-ի եւ Օքսֆորդի համալսարանի AstraZeneca-ի թեկնածուները գտնվում են փորձարկումների վերջին՝ 3-րդ փուլում։

The European Union is negotiating preliminary purchases of potential COVID-19 vaccines with Moderna, Sanofi, Johnson & Johnson, BioNtech, and CureVac, Reuters reported referring to two EU sources.
The talks follow a deal reached in June by four EU states with AstraZeneca to pre-purchase 400 million doses of its potential COVID-19 vaccine.
According to the sources, the information on the ongoing talks was shared by the European Commission, the EU executive arm, with EU health ministers at a meeting in Berlin Thursday.
Numerous talks confirm a more assertive EU stance on the procurement of potential COVID-19 vaccines and drugs following Washington's moves to secure promising treatments and vaccines.
“We are in talk with several companies on possible COVID-19 vaccines,” a spokesman for the EU Commission told Reuters.
Over 150 possible vaccines are being developed and tested all over the world to try to stop the COVID-19 pandemic. Of 23 in human clinical trials, at least three are in final Phase III testing - including candidates from China’s Sinopharm and Sinovac Biotech (SVA.O) as well as AstraZeneca and Oxford University.