Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ հաջողված բանակցությունները հնարավոր են միայն այն դեպքում, եթե կողմերը հետապնդեմ միեւնույն շահերը, հայտարարել է Լիտվայում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը։
«Ցանկացած կոնֆլիկտում, եթե դուք ցանկանում են ամեն ինչ կամ ոչինչ, չի լինի որեւէ առաջընթաց բանակցություններում։ Մենք համարում ենք, որ բանակցությունները պետք է հիմնվեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջարկած որոշումների վրա, որոնք Հայաստանը ողջունել է, իսկ Ադրբեջանը այն կամ այնկերպ միշտ հերքել է դրանք։
Մեկ այլ պատճառ է նավթից ստացված եկամուտները, որոնք օգտագործվում են Ադրբեջանում ռազմատեխնիկա ձեռքերելու համար։ Այդ երկրում դա ստեղծել է պատկերացում այն մասին, որ Ադրբեջանի առաջնորդները կարող են լուծել այդ հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով։ Ժամանակն է հասկանալ, որ այդ հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում»,-նշել է նա։
Դիվանագետը նաեւ ընդգծել է այդ գործընթացներում Թուրքիայի ապակառուցողական դերը։ «Այս անգամ նրանց դերն աննախադեպ ագրեսիվ էր։ Լիտվան կոչ է անում հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծման եւ հրադադարի պահպանման, որը ստորագրվել է Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Արցախի կողմից։ Չնայած այդ կոչերին՝ Թուրքիան բորբոքում է վեճը։ Դա ստեղծում է լուրջ սպառնալիք՝ հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանը թիրախավորել է մեր քաղաքացիական օբյեկտները եւ սպառնում է պայթեցնել Հայաստանի ատոմակայանը։ Դա աննախադեպ սպառնալիք է, որը նման է միջուկային ահաբեկչության»,-ասել է դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը։
Նրա խոսքով՝ պետք է նաեւ թույլ տալ միջազգային դիտորդներին գտնվել սահմանի երկու կողմում եւ շփման գծում։ «Հարցը կայանում է հրադադարի խախտման մոնիթորինգի մեխանիզմների բացակայության մեջ։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները բազմիցս առաջարկել են դա 2015 թվականից ի վեր։ Հայաստանը կողմ է այդ առաջարկին եւ միշտ է կողմ եղել, սակայն Ադրբեջանն առ այսօր հրաժարվում է դրանից»,-նշել է նա։

Successful talks between Yerevan and Baku are possible only if the parties pursue the same goals, Armenian Ambassador to Lithuania Tigran Mkrtchyan said in an interview with LRT radio, commenting on Azerbaijan's aggression against Armenia.
"We believe that the talks should be based on the solutions proposed by the OSCE Minsk Group Co-Chairs, which Armenia welcomed, but Azerbaijan has always rejected them in one form or another," he noted.
"Another reason is revenues from oil, which is used to purchase large quantities of military equipment from Azerbaijan. This has created in this country the idea that the Azerbaijani leaders can solve this conflict by military means. The time has come for everyone, and especially for Azerbaijan, to understand that there is no military solution to the conflict," he said.
The diplomat also noted the destructive role of Turkey in these processes.
"This time theirs was unprecedentedly aggressive, unlike the rest of the international community, including Lithuania, which calls for a peaceful settlement of the conflict and adherence to the ceasefire agreement signed by Armenia, Azerbaijan, and Artsakh. Despite these calls, Turkey is adding fuel to the fire. This poses a serious threat, given that Azerbaijan is targeting our civilian facilities and threatens to blow up a nuclear power plant in Armenia. This is an unprecedented threat that looks like nuclear terrorism," he noted.
According to him, it is important not only to ensure compliance with the ceasefire agreement and international obligations but also to allow international observers on both sides of the border and the line of contact.