Չինական իշխանությունները արգելել են խոզի մսի ուղղակի եւ անուղղակի ներմուծումը Գերմանիայից՝ խոզերի աֆրիկյան ժանտախտի հայտնաբերումից հետո: Այս մասին ասված է համատեղ հայտարարության մեջ, որը շաբաթ օրը հրապարակել են ՉԺՀ մաքսային գլխավոր վարչությունը եւ գյուղատնտեսության ու գյուղական գործերի նախարարությունը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Նոր միջոցառումներն ուժի մեջ են մտել հայտարարության հրապարակման պահից: Նոր կանոնների ընդունումից հետո Գերմանիայից Չինաստան ուղարկված ապրանքները պետք է վերադարձվեն եւ ոչնչացվեն: Մինչ փաստաթղթի հրապարակումը ՉԺՀ ուղարկված ապրանքները պետք է ենթարկվեն ուժեղացված մաքսային հսկողության եւ կարանտինի:
Սեպտեմբերի 10-ին Գերմանիայի սննդի եւ գյուղատնտեսության նախարար Ջուլիա Կլոկները հաստատել էր, որ խոզերի աֆրիկյան ժանտախտով վարակվելու առաջին դեպքը գրանցվել է Լեհաստանի հետ սահմանի մոտ գտնվող գերմանական Բրանդենբուրգ հողում: Նրա խոսքով, հիվանդությունը հայտնաբերվել է սատկած վարազի մոտ:
Խոզերի աֆրիկյան ժանտախտը վարակիչ հիվանդություն է, որի ինկուբացիոն շրջանը երկու շաբաթ է, դրա փոխանցողները վարակված կամ արդեն վերականգնված կենդանիներն են: Որպես կանոն, վիրուսը օրգանիզմ է մտնում սննդի, մաշկի վերքերի, լորձաթաղանթի, միջատների խայթոցի միջոցով: Մարդու վարակման դեպքեր չեն եղել, բայց գիտնականները չեն բացառում հիվանդության ռիսկը, քանի որ վիրուսը զարգանում է անկանխատեսելիորեն եւ հնարավոր է դրա տեսակների քանակի աճ:

Власти Китая ввели запрет на прямой и непрямой импорт свинины из Германии после выявления там случая африканской чумы свиней (АЧС). Об этом говорится в опубликованном в субботу совместном заявлении Главного таможенного управления КНР и Министерства сельского хозяйства и деревни Китая, сообщает ТАСС.
«10 сентября Всемирная организация по охране здоровья животных сообщила о выявлении первого в стране случая африканской чумы свиней (АЧС) у дикой свиньи в федеральной земле Бранденбург в Германии. В целях предотвращения ввоза заболевания запрещается прямой и непрямой импорт из Германии свиней, кабанов и продукции из свинины», - говорится в заявлении.
Новые меры вступили в силу с момента публикации заявления. Продукция, направленная в Китай из Германии после принятия новых правил, должна быть возвращена и уничтожена. Товар, отправленный в КНР до публикации документа, должен пройти усиленный таможенный контроль и карантин.
10 сентября министр продовольствия и сельского хозяйства Германии Юлия Клёкнер подтвердила, что в германской земле Бранденбург, недалеко от границы с Польшей, зафиксирован первый случай заражения африканской чумой свиней. Заболевание, по ее словам, было обнаружено у мертвого кабана.
Африканская чума свиней - инфекционное заболевание с инкубационным периодом до двух недель, его переносчики - зараженные или уже выздоровевшие животные. Как правило, вирус попадает в организм через пищу, раны на коже, слизистую оболочку, укусы насекомых. Случаев заражения человека этой инфекцией зарегистрировано не было, однако ученые не исключают риска заболевания, поскольку вирус развивается непредсказуемо и возможно увеличение числа его разновидностей.