NEWS.am-ը ներկայացնում է չինական «Սինհուա» պետական լրատվական գործակալության կայքում հրապարակված «Գնաճը սպառնում է Հարավային Կովկասի տնտեսությունների վերականգնմանը» հոդվածը:
Թեեւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի վերջին կանխատեսումներն այս տարի Հարավային Կովկասի համար խոստանում են տնտեսական հեռանկարներ, Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ Վրաստանը մշտապես ահագնացող գնաճի պայմաններում նախկինի նման պետք է պատրաստ լինեն պակաս վարդագույն սցենարների:
Ֆիսկալ քաղաքականության խստացումը կհանգեցնի արժույթի ամրացմանը, ինչն իր հերթին որոշակիորեն կկրճատի գնաճը եւ հնարավոր է միջնաժամկետ հեռանկարում դառնա տնտեսական լճացման պատճառ:
Այս հանգամանքներում ակնհայտ է, որ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից հետո տարածաշրջանի տնտեսության վերականգնման համար առանցքային է դառնում պայքարը գնաճի դեմ:
«Տնտեսության վերականգնամն համար Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի քաղաքական գործիչներին անհրաժեշտ կլինի լուծել գնաճի հիմնախնդիրը, դիմակայել պարենի բարձր գների հետ կապված հասարակական ճնշմանը, միեւնույն ժամանակ վտանգի տան չդնել ֆինանսական կայունությունը», - նշում է ԱՄՀ-ի տնօրենի Կենտրոնական Ասիայի եւ Մերձավոր Արեւլքի երկրների գծով տեղակալ Դեւիդ Օուենը:
Հարավային Կովկասի երեք երկրներից երկուսը` Վրաստանն ու Հայաստանը գնաճի պատճառ են համարում պարենի եւ վառելիքի համաշխարհային գների բարձրացումը: 2010թ. Վրաստանում գնաճը կազմեց 11,2 տոկոս` առավելագույն ցուցանիշը վերջին տասը տարում: Հայաստանում անցած տարի գնաճը հասավ 9,4 տոկոսի: Նավթի եւ գազի արտահանման շնորհիվ Ադրբեջանում գնաճը 2010 թվականին վերջում կազմեց 5,7 տոկոս:
Իրավիճակը սրվեց 2011թ. առաջին եռամսյակում, որի ընթացքում երեք երկրներն էլ հայտնեցին գնաճի ավելի բարձր մակարդակի մասին: Վրաստանն ու Հայաստանն առավել խոցելի են գնաճի պայմաններում, քանի որ երկուսն էլ պարենի եւ վառելիքի ներմուծող են: Այդ ամենը հանգեցրեց երկու երկրների արտաարժութային պահուստների կրճատմանն ու հսկայական առեւտրային դեֆիցիտի:
ԱՄՀ-ի կանխատեսումներով, ընթացիկ տարում Հայաստանի տնտեսական աճը կկազմի 4,3 տոկոս, իսկ գնաճը` 9,3 տոկոս:
ԱՄՀ-ի զեկույցի համաձայն, Հայաստանն ու Վրաստանն ունեն հսկայական դեֆիցիտ: ԱՄՀ-ն Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի կառավարություններին նաեւ զգուշացրել է, որ անհրաժշետ է իմանալ սոցիալական ճնշման մասին, որը կապված է մեծ գնաճի հետ: Պարենի բարձր գներն ու գործազրկության բարձր մակարդակը կհանգեցնեն աղքատության աճի, ինչն էլ կարող է դանալ հասարակական անկայունության եւ հուզումների պատճառ: Հարավային Կովկասի երեք երկրներն էլ բյուջեի դեֆիցիտը նվազեցնելու համար կրճատել են պետական ծախսերը: Միեւնույն ժամանակ Վրաստանը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը հասցրել է մինչեւ 8 տոկոս, Հայաստանը` մինչեւ 8,5 տոկոս: Ադրբեջանն այս տարվա մարտ ամսին վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 3-ից բարձրացրեց մինչեւ 5 տոկոս:

“Despite latest IMF forecasts which expect generally sound economic prospects for the South Caucasus this year, Armenia, Azerbaijan and Georgia would still have to be prepared for less rosy scenarios given ever-rising inflation figures and a policy dilemma,” the source reads.
“Tighter fiscal policies would lead to currency appreciation, which would in turn cut inflation to some extent, but at the same time would also certainly stalk foreign investment inflows and possibly cause an economic stagnation over the mid term.”
“Under such circumstances, it became evident that inflation control is the key to sustaining the region’s recovery from the latest global financial crisis, a “must-tackle” issue as the IMF described.”
“To sustain the recovery, policymakers in the Caucasus and Central Asia will need to address rising inflation, respond to social pressures arising from high food prices without threatening fiscal stability, and restore the health of banking systems,” said David Owen, the IMF’s deputy director for Middle East and Central Asia.
“Two out of the three South Caucasus countries, Georgia and Armenia, have been blaming global food and fuel price hikes for the inflation woes and social pressures confronting them,” the source says.
Georgia’s year-end inflation hit a ten-year high of 11.2 percent in 2010 while Armenia wrapped up the same year with a 9.4-percent inflation. Backed by its oil and natural gas exports, Azerbaijan’s inflation rate was comparatively modest, standing at 5.7 percent by the end of 2010,” the agency reports.
“The situation got worse in the first quarter of 2011, during which all three countries reported even higher inflation figures.”
Georgia and Armenia were especially fragile under inflation woes since both are both big importers of highly-priced food and fuel, which resulted in declining foreign exchange reserves and huge trade deficits,” the source informs.
“The IMF predicted a 4.6% growth for Armenia against an annual inflation of 9.3 % this year.
“The IMF has also warned the governments of Armenia, Azerbaijan and Georgia to be well aware of the social pressures linked up to soaring inflation.”
“Though there are no reliable data on the unemployment situation in the region, the generally-taken-for-granted figure has been in double digits. Coupled with high food prices, high jobless rates can spell out social pressures from increased poverty and even social uneasiness.”
“The three South Caucasus countries, however, have been tightening their belts on public spending so as to reduce the budgetary deficits while Georgia and Armenia have both increased their benchmark interest rates to 8%and 8.5% respectively. Azerbaijan has lifted its re-financing rate by two full percentage points from 3%to 5%in March this year,” the source concludes.