Հոկտեմբերի 6-ին ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը (ՀՎԿԱԿ) հաղորդում է ստացել, որ Տաշիրի տարածաշրջանի Կաթնառատ գյուղից 6 քաղաքացի հոսպիտալացվել է Ստեփանավանի բժշկական կենտրոն սուր աղիքային վարակ ախտորոշմամբ՝ ընդհանուր թուլություն, լուծ, բարձր ջերմություն 38 աստիճան) ախտանշաններով: Այս մասին տեղեկացնում է Առողջապահության նախարարությունը:
Համաճարակաբանական հետազոտության արդյունքում հոկտեմբերի 6-ից 8-ն ընկած ժամանակահատվածում հայտնաբերվել է ևս 33 դեպք, պարզվել է նաև, որ բոլորը նույն թաղամասից են և օգտագործել են նույն թաղամասի մակերեսային աղբյուրի ջուրը:
Ընդհանուր դեպքերի թիվը հոկտեմբերի 8-ի, ժամը 11:00 դրությամբ կազմում է 39, որոնցից 32-ը հոսպիտալացված է Ստեփանավանի, իսկ 7-ը՝ Վանաձորի բժշկական կենտրոններում: Բոլորի առողջական վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության:
Մանրէաբանական հետազոտության նպատակով վերցվել են նմուշներ` ինչպես պացիենտներից, այնպես էլ մակերեսային աղբյուրի ջրից:
Առաջին օրվա 6 պացիենտից վերցված նմուշների մանրէաբանական լաբորատոր հետազոտության արդյունքներով` 5-ի մոտ հայտնաբերվել է դիզենտերիայի հարուցիչ: Մյուս հետազոտություններն ընթացքի մեջ են:
Նշենք, որ քննարկում է կազմակերպվել մարզպետարանում, որի արդյունքում մակերեսային աղբյուրը փակվել է, նաև իրականացվել են բաց ջրատարի ջրի մաքրման և ախտահանման աշխատանքներ: Միաժամանակ, բնակչության շրջանում աշխատանք է տարվել՝ հորդորելով աղիքային հիվանդության ախտանշանների դեպքում անհապաղ դիմել բժշկական կազմակերպություն:

В Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний (НЦКЗ) Минздрава Армении 6 октября поступило сообщение о том, что 6 жителей села Катнарат Таширского региона госпитализированы в Степанаванский медицинский центр с диагнозом «острая кишечная инфекция», у них общая слабость, диарея, высокая температура. Об этом говорится в сообщении, распространенном Министерством здравоохранения республики.
В результате обследования в период с 6 по 8 октября выявлены еще 33 подобных случая. Выяснилось, что все отравившиеся из одного квартала, они использовали одну и ту же воду поверхностного источника.
На 11:00 часов 8 октября, общее число случаев отравления составляет 39. 32 человека госпитализированы в МЦ Степанавана, а 7 – Ванадзора. Состояние здоровья всех больных оценивается как средней тяжести.
По результатам бактериологического лабораторного исследования образцов, взятых у 6 пациентов в первый день, у 5 пациентов обнаружен возбудитель дизентерии. Другие исследования продолжаются.
Отметим, что вышеупомянутый поверхностный источник закрыт, а также осуществлены работы по очистке и дезинфекции открытого водопровода.