Առաջին հանրապետության օրը տոն է, որն ունի բացառիկ նշանակություն հայ ժողովրդի համար: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը` ընդգծելով պետականության վերականգնման կարեւորությունը:
Նրա խոսքով` որպեսզի Առաջին Հանրապետության օրվան արժանի գնահատական տրվի` հարկավոր է պատմական էքսկուրս կատարել, հիշել, որ 5-6 դար Հայաստանը զրկված է եղել պետականությունից, եւ երկարատեւ պայքարից հետո 1918 թվականի մայիսի 28-ին հայ ժողովրդին հաջողվեց վերագտնել ցանկալի անկախությունը:
«Հռչակելով հանրապետությունը` հայ ժողովուրդը կարողացավ վերականգնել իր ընդհատված զարկերակը: Եւ այժմ պետությունը պետք է ջանքեր գործադրի, որպեսզի այդ տոնը վերածվի հասարակության սեփականությունը, քանի որ տոները ունեն միավորող նշանակություն ազգային արժեքների ձեւավորման հարցում: Պետության համար պետք է կարեւորություն ներկայացնի Հայաստանում եւ սփյուռքում Առաջին Հանրապետության օրվա արժեքներով միավորված հասարակություն ունենալը»,-ասաց նա: Պատգամավորը միաժամանակ նշեց, որ ցանկացած հայ մարդ պետք է գիտակցի այսօրվա տոնի խորհուրդը, ինչն իր հերթին հիմք կհանդիսանա պետականության կարեւորության գիտակցման համար:

День Первой Республики – праздник, имеющий исключительное значение для армянского народа. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявила депутат Национального Собрания от партии АРФ Дашнакцутюн Лилит Галстян, подчеркнув важность восприятия государственности.
По ее словам, чтобы дать должную оценку Дню Первой Республики надо совершить экскурс по истории, вспомнить, что около 5 - 6 веков Армения была лишена государственности, и после долгой борьбы цивилизаций 28 мая 1918 года армянскому народу удалось приобрести долгожданную независимость.
«Провозглашая республику, армянский народ смог восстановить свой прерванный пульс. И сейчас государство должно приложить усилия, чтобы превратить этот праздник в собственность общества, так как праздники имеют объединяющее значение в плане формирования национальных ценностей. Для государства должно быть важным иметь общество в Армении и диаспоре, объединенное ценностями Дня Первой Республики». Депутат также отметила важность того, чтобы каждый армянин осознавал значимость сегодняшнего праздника, что, в свою очередь, послужит осознанию государственности, необходимости иметь хребет.