Առաջին հանրապետության օրը տոն է, որն ունի բացառիկ նշանակություն հայ ժողովրդի համար: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը` ընդգծելով պետականության վերականգնման կարեւորությունը:
Նրա խոսքով` որպեսզի Առաջին Հանրապետության օրվան արժանի գնահատական տրվի` հարկավոր է պատմական էքսկուրս կատարել, հիշել, որ 5-6 դար Հայաստանը զրկված է եղել պետականությունից, եւ երկարատեւ պայքարից հետո 1918 թվականի մայիսի 28-ին հայ ժողովրդին հաջողվեց վերագտնել ցանկալի անկախությունը:
«Հռչակելով հանրապետությունը` հայ ժողովուրդը կարողացավ վերականգնել իր ընդհատված զարկերակը: Եւ այժմ պետությունը պետք է ջանքեր գործադրի, որպեսզի այդ տոնը վերածվի հասարակության սեփականությունը, քանի որ տոները ունեն միավորող նշանակություն ազգային արժեքների ձեւավորման հարցում: Պետության համար պետք է կարեւորություն ներկայացնի Հայաստանում եւ սփյուռքում Առաջին Հանրապետության օրվա արժեքներով միավորված հասարակություն ունենալը»,-ասաց նա: Պատգամավորը միաժամանակ նշեց, որ ցանկացած հայ մարդ պետք է գիտակցի այսօրվա տոնի խորհուրդը, ինչն իր հերթին հիմք կհանդիսանա պետականության կարեւորության գիտակցման համար:

YEREVAN. - First Republic’s Day is a holiday of peculiar significance for the Armenian people, MP from Armenian Revolutionary Federation Dashnaktsutyun Lilit Galstyan told Armenian News-NEWS.am, emphasizing the perception of statehood.
According to her, to make an adequate appraisal of Day of First Republic, one should recall history watersheds, when about 5-6 centuries Armenia was deprived of statehood. Following a long struggle, the Armenian people managed to gain a long-awaited independence on May 28, 1918.
“The Armenian people were able to achieve momentum proclaiming the first republic. Today the government should make efforts for this holiday to have a unifying significance in terms of forming national values. It is important for a state to have a society in Armenia and diaspora, united by values ​​of the Day of First Republic,” she said.