Ղարաբաղյան պատերազմի պատճառով ոստիկանական համակարգի բարեփոխումները Հայաստանում կարող են հետաձգվել: Այս մասին նոյեմբերի 2-ին Հայաստանի Ազգային ժողովում ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի եւ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովների համատեղ նիստին 2021 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ փոխոստիկանապետ Արա Ֆիդանյանը:
Այսպիսով, ըստ նրա, պատերազմի հետ կապված իրավիճակի պատճառով ուսուցման գործընթացները հետաձգվել են:
«Ուստի բարեփոխումների ժամկետները կարող են վերանայվել»,- պարզաբանեց փոխնախարարը:
Նա նաեւ հայտնեց, որ 2021 թվականին Հայաստանի ոստիկանությունը 64.6 միլիարդ դրամ կստանա պետական բյուջեից: 2021 թվականի բյուջեի հատկացումները բաշխվելու են երկու ուղղությամբ: Առաջինի համար 61.1 մլրդ դրամ է հատկացվել կամ 97.7 տոկոս ընդհանուր բյուջեից:
«Միջոցները կօգտագործվեն ոստիկանության կազմակերպական-իրավական ոլորտի գործունեությանն աջակցության, ծառայությունների մատուցման, հանրային անվտանգության ապահովման, իրավախախտումների դեմ պայքարի քաղաքականության մշակման եւ մոնիտորինգի նպատակով: 2020-ին նույն ուղղության համար հատկացվել է 63.7 միլիարդ դրամ»,- նշեց Ֆիդանյանը:
Երկրորդ ուղղության համար, որը ներառում է ոստիկանության կրթական ծրագրերը, հատկացվել է 1.5 միլիարդ դրամ կամ ընդհանուր գումարի 2.3 տոկոսը: Նույն ուղղության համար նույնքան գումար էր հատկացվել նաեւ 2020 թվականին:
Ծախսերի ընդհանուր գումարից սոցիալական կարիքների համար ծախսերը 50.7 մլրդ դրամ կկազմեն կամ ընդհանուր ծախսերի 78.5 տոկոսը: Դրանից 47.4 միլիարդ դրամ կամ ընդհանուր գումարի 73.4 տոկոսը հատկացվել է աշխատավարձերի եւ դրանց համարժեք միջոցների համար: Գերատեսչության կարիքների համար տարբեր գնումների նպատակով հատկացվել է 13.9 մլրդ դրամ կամ ընդհանուր գումարի 21.5 տոկոսը:
Նշենք, որ ոստիկանության բարեփոխման 2020-22 թվականների ծրագիրը ոստիկանական ծառայության վերափոխում ՆԳՆ-ի, ոստիկանության ներքին զորքերի հիման վրա ազգային գվարդիայի ձեւավորում, պարեկային եւ օպերատիվ կառավարման կենտրոնների ստեղծում է նախատեսում:

Из-за войны в Карабахе реформирование полицейской системы в Армении может быть отложено. Об этом в Национальном Собрании Армении на совместном заседании постоянных парламентских Комиссий по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, а также по обороне и безопасности, в ходе обсуждения проекта бюджета на 2021 год заявил 2 ноября заместитель начальника Полиции республики Ара Фиданян.
Так, по его словам, из-за сложившейся ситуации в связи с войной отложены процессы обучения.
«Следовательно, сроки реформирования могут быть пересмотрены», - пояснил замминистра.
Он также сообщил, что в 2021 году полиция Армении получит из государственного бюджета 64,6 миллиарда драмов. Бюджетные ассигнования на 2021 год будут распределены по двум направлениям. На первое - выделено 61,1 миллиарда драмов или 97,7% из общего бюджета.
«Средства будут направлены на обеспечение деятельности организационно-правовой сферы полиции, предоставление услуг, обеспечение общественной безопасности, разработку политики борьбы против правонарушений, и мониторинг. На это же направление в 2020 году было выделено 63,7 миллиарда драмов», - отметил Фиданян.
На второе направление, которое включает в себя образовательные программы полиции, выделено 1,5 миллиарда драмов или 2,3% из общей суммы. Столько же денег было выделено на это направление и в 2020 году.
В целом, из общей суммы траты на социальные нужды составят 50,7 миллиарда драмов или 78,5%. Из них на заработные платы и средства, приравненные к этому, выделено - 47,4 миллиарда драмов или 73,4%. На разные закупки для нужд ведомства выделено - 13,9 миллиарда драмов или 21,5%.
Отметим, что gрограмма реформирования полиции на 2020-22 годы предусматривает преобразование полицейской службы в министерство внутренних дел, формирование национальной гвардии на базе внутренних войск полиции, создание центров патрулирования и оперативного контроля.