Ղարաբաղյան պատերազմի պատճառով ոստիկանական համակարգի բարեփոխումները Հայաստանում կարող են հետաձգվել: Այս մասին նոյեմբերի 2-ին Հայաստանի Ազգային ժողովում ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի եւ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովների համատեղ նիստին 2021 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ փոխոստիկանապետ Արա Ֆիդանյանը:
Այսպիսով, ըստ նրա, պատերազմի հետ կապված իրավիճակի պատճառով ուսուցման գործընթացները հետաձգվել են:
«Ուստի բարեփոխումների ժամկետները կարող են վերանայվել»,- պարզաբանեց փոխնախարարը:
Նա նաեւ հայտնեց, որ 2021 թվականին Հայաստանի ոստիկանությունը 64.6 միլիարդ դրամ կստանա պետական բյուջեից: 2021 թվականի բյուջեի հատկացումները բաշխվելու են երկու ուղղությամբ: Առաջինի համար 61.1 մլրդ դրամ է հատկացվել կամ 97.7 տոկոս ընդհանուր բյուջեից:
«Միջոցները կօգտագործվեն ոստիկանության կազմակերպական-իրավական ոլորտի գործունեությանն աջակցության, ծառայությունների մատուցման, հանրային անվտանգության ապահովման, իրավախախտումների դեմ պայքարի քաղաքականության մշակման եւ մոնիտորինգի նպատակով: 2020-ին նույն ուղղության համար հատկացվել է 63.7 միլիարդ դրամ»,- նշեց Ֆիդանյանը:
Երկրորդ ուղղության համար, որը ներառում է ոստիկանության կրթական ծրագրերը, հատկացվել է 1.5 միլիարդ դրամ կամ ընդհանուր գումարի 2.3 տոկոսը: Նույն ուղղության համար նույնքան գումար էր հատկացվել նաեւ 2020 թվականին:
Ծախսերի ընդհանուր գումարից սոցիալական կարիքների համար ծախսերը 50.7 մլրդ դրամ կկազմեն կամ ընդհանուր ծախսերի 78.5 տոկոսը: Դրանից 47.4 միլիարդ դրամ կամ ընդհանուր գումարի 73.4 տոկոսը հատկացվել է աշխատավարձերի եւ դրանց համարժեք միջոցների համար: Գերատեսչության կարիքների համար տարբեր գնումների նպատակով հատկացվել է 13.9 մլրդ դրամ կամ ընդհանուր գումարի 21.5 տոկոսը:
Նշենք, որ ոստիկանության բարեփոխման 2020-22 թվականների ծրագիրը ոստիկանական ծառայության վերափոխում ՆԳՆ-ի, ոստիկանության ներքին զորքերի հիման վրա ազգային գվարդիայի ձեւավորում, պարեկային եւ օպերատիվ կառավարման կենտրոնների ստեղծում է նախատեսում:

Armenia might postpone police reforms due to the war in Nagorno-Karabakh. This is what Deputy Chief of Police of Armenia Ara Fidanyan said during today’s discussion on the draft of the 2021 State Budget held as part of the joint session of the Standing Committees on Financial-Credit and Budgetary Affairs and on Defense and Security today.
Fidanyan added that the Police of Armenia will receive AMD 64,600,000,000 from the State Budget in 2021.
“The funds will be used to support activities in the organizational-legal sector of the Police, provision of services, ensuring of public safety, as well as development and monitoring of the policy on the fight against offenses. They will also be used for the implementation of police education programs,” Fidanyan stated.
Out of the total amount of expenditures, expenditures for social needs will make up AMD 50,700,000,000 or 78.5% of total expenditures., while AMD 13,900,000,000 has been allocated for procurement for the needs of the Police.
The 2020-22 Police Reform Strategy envisages the transformation of the police service into a Ministry of Internal Affairs, the establishment of a national guard based on internal police troops and the creation of patrol and operational management centers.