Ռուսական «Գեներիում» ընկերությունը կթողարկի կորոնավիրուսի դեմ 2 միլիոն չափաբաժին պատվաստանյութ, որը մշակվել է Գամալեյի անվան կենտրոնի կողմից, հայտնել է ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ Դանիիլ Տալանսկին, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
«Ներմուծում ենք լայնածավալ արտադրություն, որը մեզ թույլ կտա դեկտեմբերի վերջին - հունվարի սկզբին հասնել ամսական մի քանի միլիոն չափաբաժնի: Ամանորից առաջ ակնկալում ենք, որ կկարողանանք շուրջ 2 միլիոն չափաբաժին փոխանցել ամբողջ երկրին», - հինգշաբթի «3602» հեռուստաալիքով Մոսկվայի մարզի նահանգապետ Անդրեյ Վորոբյովի հետ վերջին հեռարձակման ժամանակ ասել է Տալանսկին: Նրա խոսքով՝ «նոյեմբերին սկսվել են պատվաստանյութի առաջին առաքումները բժշկական հաստատություններ»:
Գամալեյի անվան կենտրոնի գիտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի թղթակից-անդամ Դենիս Լոգունովը հեռուստաեթերում հայտարարել է, որ «Գեներիումը» արդեն մտել է պատվաստանյութի արդյունաբերական արտադրություն: Ըստ նրա, «Գեներիումը» առաջատար է բոլոր հարթակների շրջանում: Բացի այդ, պատվաստանյութը արտադրում են «Բիոկադը», «Ռ-Ֆարմը» եւ «Բինոֆարմը»: Լոգունովն ասել է, որ վերջին երկու ընկերությունները դեռ չեն սկսել արդյունաբերական արտադրությունը:
Ավելի վաղ «Բիոկադ» ՓԲԸ-ի տնօրեն Դմիտրի Մորոզովը հայտնել էր, որ 2020 թվականի դեկտեմբերին ընկերությունը նախատեսում է սկսել կորոնավիրուսի դեմ «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի 1 միլիոն դոզայի արտադրությունը: «Կփորձենք նույնիսկ ավելի արագ»,- ասել էր նա:
Պատվաստանյութի արդյունաբերական արտադրությունը նոյեմբերի 20-ին դեռ չէր մեկնարկել: Ընդհանուր առմամբ, ըստ Մորոզովի, ընկերությունը ի վերջո պետք է ամսական 3-4 միլիոն չափաբաժին պատվաստանյութ արտադրի:
Միաժամանակ, արտադրությունից հետո պատվաստանյութերը նախքան քաղաքացիական շրջանառության մեջ դրվելը անցնում են Գամալեյի անվան կենտրոնի թողարկման վերահսկողությունը, «Ռոսզդրավնադզորի» վերահսկողությունը, այդ ընթացակարգերը կարող են մինչեւ մի քանի շաբաթ տեւել:
Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Տատյանա Գոլիկովան հայտնել է, որ դեկտեմբերին կթողարկվի Գամալեյի անվան կենտրոնի մշակած պատվաստանյութի 2,2 միլիոն դոզա:

Российская компания «Генериум» выпустит 2 млн доз вакцины от коронавируса, разработанной центром имени Гамалеи, до конца года, сообщил член совета директоров компании Даниил Талянский, передает «Интерфакс».
«Вводим крупнотоннажное производство, которое позволит нам в конце декабря - начале января выйти на несколько млн доз в месяц. До Нового года ожидаем, что порядка 2 млн доз сможем передать на всю страну», - сказал Талянский в ходе итогового эфира с губернатором Московской области Андреем Воробьевым на телеканале «3602 в четверг. По его словам, «с ноября начали первые поставки вакцины в лечебные учреждения».
Заместитель директора центра им. Гамалеи по научной работе, член-корреспондент РАН Денис Логунов в сообщил в телеэфире, что «Генериум» уже вышел на промышленное производство вакцины. По его словам, «Генериум» - лидер среди всех площадок. Также вакцину производят «Биокад», «Р-Фарм» и «Биннофарм». Логунов уточнил, что последние две компании еще не вышли на промышленное производство.
Ранее директор ЗАО «Биокад» Дмитрий Морозов заявил, что в декабре 2020 года компания планирует выйти на производство 1 млн доз вакцины от коронавируса «Спутник V». «Постараемся даже быстрее», - сказал он.
Промышленное производство вакцины на 20 ноября еще не было запущено. В общей сложности, по словам Морозова, компания должна в перспективе выпускать 3-4 млн доз вакцины в месяц.
Вместе с тем вакцины после производства проходят выпускающий контроль Центра им. Гамалеи и, перед вводом в гражданский оборот, - контроль Росздравнадзора, эти процедуры могут длиться до нескольких недель.
Вице-премьер РФ Татьяна Голикова сообщала, что в декабре будет выпущено 2,2 млн доз вакцины от коронавируса, разработанной центром им. Гамалеи.