Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը ժամանել է Սուխումի, որտեղ կմասնակցի Աբխազիայի նախագահ Սերգեյ Բաղափշի հրաժեշտի արարողությանը:
Նախատեսվում է, որ Պուտինը հանդիպում կունենա նաեւ Աբխազիայի փոխնախագահ Ալեքսանդր Անկվաբի, ով հիմա կատարում է երկրի ղեկավարի պարտականությունները եւ վարչապետ Սերգեյ Շամբայի հետ:
Նշենք, որ Սերգեյ Բաղափշը Մոսկվայում տարած թոքերի վիրահատությունից հետո կյանքի 63-րդ տարում վախճանվել էր մայիսի 29-ին։ Ըստ հանրապետության Սահմանադրության՝ մինչեւ նախագահական ընտրությունների անցկացումը Աբխազիայի նախագահի պարտականությունները երեք ամիս ժամկետով կկատարի փոխնախագահ Ալեքսանդր Անկվաբը։ Աբխազիայի առաջին նախագահ Վլադիսլավ Արինբան վախճանվել էր 2010 թվականի մարտի 4-ին:

Премьер-министр России Владимир Путин прибыл в Сухуми, где примет участие в церемонии прощания с президентом Абхазии Сергеем Багапшем.
Планируется, что глава российского правительства также проведет встречи с вице-президентом Абхазии Александром Анквабом, который сейчас исполняет обязанности главы государства, и премьер-министром Абхазии Сергеем Шамбой, передает РИА Новости.
Сергей Багапш скончался в воскресенье, 29 мая в Москве на 63-м году жизни, после сложной операции на легком.
Отметим, что Багапш занимал должность президента Абхазии с 2005 года.
Делегация Нагорно-Карабахской Республики, возглавляемая председателем парламента НКР Ашотом Гуляном, отправилась в Абхазию для участия в траурной церемонии прощания с президентом Абхазии Сергеем Багапшем.