ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը արգելափակել է ռազմական բյուջեի նախագիծը, որը հաստատվել էր ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից 2021 ֆինանսական տարվա համար (սկսվել է հոկտեմբերի 1-ին), փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես առանց հաստատման հետ եմ վերադարձնում 2021 ֆինանսական տարվա ռազմական բյուջեի նախագիծը: Վարչակազմը գիտակցում է, որ օրինագիծը կարեւոր է մեր ազգային անվտանգության համար: Ցավոք, փաստաթուղթը կարեւոր դրույթներ չի պարունակում մեր ազգային անվտանգության համար, պարունակում է կետեր, որոնք վիրավորում են մեր վետերաններին եւ ռազմական պատմությունը, հակասում է վարչակազմի` Միացյալ Նահանգների առաջնահերթությանն ուղղված ջանքերն ազգային անվտանգության եւ արտաքին քաղաքականության ոլորտում: Այն նվեր է Չինաստանին եւ Ռուսաստանին »:

Президент США Дональд Трамп заблокировал проект одобренного Конгрессом Соединенных Штатов военного бюджета на 2021-й финансовый год (начался 1 октября), передает ТАСС.
«Я возвращаю без одобрения проект военного бюджета на 2021 финансовый год. Администрация признает важность законопроекта для нашей национальной безопасности. К сожалению, документ не включает важные положения национальной безопасности, содержит пункты, задевающие наших ветеранов и военную историю, противоречит усилиям администрации по обеспечению первостепенного положения США в области национальной безопасности и внешней политики. Это подарок Китаю и России».