Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ընդդիմությանը եւ արտերկրում գտնվող դրա առաջնորդներին մեղադրել է բելառուսական պետությունը ոչնչացնելու փորձերի եւ երկրի զարգացմանը կառուցողական այլընտրանք առաջարկելու ցանկության բացակայության մեջ:
«Ապստամբությունը, բլիցկրիգը կամ գունավոր հեղափոխությունը չանցան: Ուստի արտասահմանյան տաք գրասենյակներում նստած ձախողված «զմագարները» («մարտիկները») շարունակում են նոր ինտրիգներ հորինել մեր պետության դեմ, ինչպես ասում են` «ի շահ բելառուս ժողովրդի»: Պարզապես ոչ մի լավ բան չի երեւում: Այդ գործիչներն իրենց առանձնահատուկ գաղափարներն ու քաղաքականության ընկալումն ունեն»,- չորեքշաբթի հայտարարել է Լուկաշենկոն Մինսկի ՕՄՕՆ-ի բազա կատարած այցի ժամանակ, հաղորդում է «Բելտա» գործակալությունը:
Բելառուսի Նախագահը նշել է, որ կառուցողական այլընտրանք, ժողովրդի համակրանքի համար ազնիվ եւ բացահայտ պայքար փնտրելու փոխարեն, ընդդիմությունը փողոցային մարտերի կոչեր է անում: Երկրի ղեկավարի խոսքով` ընդդիմությունն եւ դրա առաջնորդները առկա խնդիրները հաղթահարելու իմաստալից երկխոսության փոխարեն փորձում են կասկածի տակ դնել պետական ինստիտուտների օրինականությունը:
Լուկաշենկոն նաեւ մեղադրել է ընդդիմությանը բելառուսական իշխանությունների կողմնակիցների եւ նրանց ընտանիքների նկատմամբ վրեժ լուծելու կոչերի տարածման մեջ: «Ընդ որում, նրանք իրենց հայրենասեր են անվանում` չնայած բացահայտ աշխատում են տնտեսության փլուզման, գոյություն ունեցող սահմանադրական կարգի վերացման եւ երկրի կործանման ուղղությամբ»,- ասել է Բելառուսի նախագահը:
«Մեր հարեւանների օրինակով մենք տեսնում ենք, թե ինչի կարող է հանգեցնել զանգվածային գիտակցության եւ ժողովրդի պատմական հիշողության ոչնչացումը: Հատկապես` դրա ամենաակտիվ մասի` երիտասարդության շրջանում»,- հավելել է Բելառուսի ղեկավարը: Նա չի մանրամասնել, թե որ հարեւան երկրին նկատի ունի: Ընդ որում, ավելի վաղ Բելառուսի նախագահը նախազգուշացրել էր Բելառուսում հարեւան Ուկրաինայում տեղի ունեցած իրադարձությունների կնկնության մասին, որտեղ քաղաքական առճակատումը հեղաշրջումից հետո զինված բախման հանգեցրեց:

Президент Белоруссии Александр Лукашенко обвинил оппозицию и ее находящихся за границей лидеров в попытках уничтожить белорусское государство и в нежелании предложить конструктивную альтернативу развития страны.
«Мятеж, блицкриг или цветная революция не прошли. Поэтому сидящие в теплых зарубежных кабинетах неудавшиеся «змагары» («борцы») продолжают изобретать все новые козни против нашего государства, как они говорят, «во благо белорусского народа». Блага только не видно. У этих деятелей свои специфические представления и понимание политики», - заявил Лукашенко в среду во время посещения базы минского ОМОН, передает агентство БелТА.
Президент Белоруссии отметил, что вместо поиска конструктивной альтернативы, честной и открытой борьбы за симпатии людей оппозиционеры призывают к уличным баталиям. По словам главы государства, оппозиция и ее лидеры взамен содержательного диалога по преодолению имеющихся проблем пытаются поставить под сомнение легитимность государственных институтов.
Лукашенко также обвинил оппозиционеров в том, что они распространяют призывы к расправам над сторонниками белорусских властей и их семьями. «При этом они называют себя патриотами, хотя в открытую работают на развал экономики, ликвидацию существующего конституционного строя и уничтожение страны», - сказал президент Белоруссии.
«На примере наших соседей мы видим, к чему может привести разрушение массового сознания и исторической памяти народа. Особенно у самой активной его части – молодежи», - добавил белорусский лидер. Он не уточнил, какую именно соседнюю страну имеет в виду. При этом ранее белорусский президент предостерегал от повторения в Белоруссии событий, происшедших в соседней Украине, где политическое противостояние после государственного переворота привело к вооруженному конфликту.