Ամերիկյան հունական ինստիտուտը (AHI) դատապարտել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության որոշումը բավարարել Թուրքիայի խնդրանքը փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման մասին, որով սահմանափակում է մտցվում մինչեւ 1924 թվականը՝ Թուրքայան Հանրապետության կազմավորումը արտադրված մշակութային ապրանքների ներմուծման վրա:
«Ամոթալի է, որ Պետդեպարտամենտը Թրամփի լիազորությունների ավարտից 11 ժամ առաջ նույնիսկ մտածեց ընդունել Թուրքիայի կառավարության այդպիսի առաջարկը, առավել եւս համաձայնվեց նրա հետ՝ Սուրբ Սոֆիան մզկիթի վերածելու եւ երկրում կրոնական փոքրամասնությունների հետապնդումների լույսի ներքո: Այս համատեքստում հատկապես վիրավորական է եւ անհեթեթ ԱՄՆ կառավարության պաշտոնական հաղորդագրությունը, որում նշվում է Թուրքիայի «վաղեմի կրոնական, էթնիկական եւ մշակութային բազմազանության» համաձայնագրի մասին»,- ասել է AHI-ի նախագահ Նիկ Լարիգակիսը: «Մենք նախագահ Բայդենին կոչ ենք անում կասեցնել հուշագրի գործողությունը, ինչը նրա իրավազորության մեջ է»,- ասել է նա:

Американский греческий институт (AHI) осудил решение Государственного департамента США удовлетворить просьбу Турции о подписании меморандума о взаимопонимании (МоВ), который вводит ограничения на импорт культурных товаров, произведенных до 1924 года или до образования Турецкой Республики.
«Это бессовестно, что Государственный департамент за  11 часов до конца срока Трампа даже подумал о том, чтобы принять такое предложение правительства Турции, не говоря уже о том, чтобы согласиться с ним, в свете превращения  Собора Святой Софии  в мечеть и преследования религиозных  меньшинств  внутри страны. В этом контексте особенно оскорбительным и абсурдным является официальный пресс-релиз правительства США, в котором говорится о соглашении о «давнем религиозном, этническом и культурном разнообразии Турции», - сказал президент AHI Ник Ларигакис. «Мы призываем президента Байдена приостановить действие меморандума, что в его компетенции», - сказал он.