Արդարադատության համակարգում ես առանձնացնում են 3 հարց՝ անկախություն, արդարություն եւ բարոյականություն: Այս մասին ԱԺ արտահերթ նիստում ասաց ԲԴԽ անդամի թեկնածու Դավիթ Խաչատուրյանը:
Անկախության համատեքստում նա անդրադարձավ դատավորների նշանակմանը, կարգապահական տույժին եւ նրանց հետագա լիազորությունների դադարեցմանը:
Նա նշեց, որ 90-ականներին, երբ երկրում ձեւավորվեց դատական համակարգը, փորձագետները մշտապես քննադատում էին, որ այն ձեւավորվել է գործադիր իշխանության կողմից:
Ուշադրություն դարձնելով նրան, որ այժմ Հայաստանում այլ ծայրահեղության մեջ են ընկել, թեկնածուն նշեց, որ տվյալ դեպքում խոսքը այսպես կոչված կաստային կորպորատիվ անձնիշխանության մասին է, որում չեն կարող ներառվել հսկողության եւ մոնիթորինգի այլ մեխանիզմներ, ինչպես օրինակ՝ խորհրդարանը եւ ազգային հսկողությունը:

В системе правосудия я выделяю три вопроса: независимость, справедливость и нравственность. Об этом на внеочередном заседании Национального Собрания Армении, в ходе обсуждения вопроса избрания члена Высшего судебного совета, заявил 22 января кандидат на должность Давид Хачатурян.
Так, в контексте независимости, он коснулся назначения судей, наложения дисциплинарных взысканий и прекращения их дальнейших полномочий.
Хачатурян отметил, что в 90-е годы, когда в стране формировалась судебная система, эксперты всегда критиковали ее за то, что она формируется исполнительной властью, в частности, подзаконными актами, разработанными Министерством юстиции.
Обратив внимание на то, что сейчас в Армении впали в другую крайность, кандидат в члены ВСС отметил, что в данном случае речь идет о так называемой кастовой корпоративной автократии, что подразумевает закрытый период воспроизводства, в который не могут войти никакие иные механизмы контроля и мониторинга, такие как парламент и народный контроль.