Հռոմի Ֆրանցիսկոս I պապին խորհուրդ են տվել դադարեցնել սննդի մեջ մակարոնեղենի օգտագործումը եւ դիետա պահել՝ մեջքի վաղուց անհանգստացնող ցավերից ազատվելու համար, գրում է The Sun-ը:
Բժիշկները 84-ամյա պոնտիֆիկին ասել են, որ նա պետք է ազատվի ավելորդ քաշից՝ ռադիկուլիտից տառապանքը մեղմելու համար, եւ լուրեր են պտտվում, որ եթե նա դա չանի, կարող է վիրահատության կարիք ունենալ:
Ցավի պատճառով նա ստիպված է եղել բաց թողնել Վատիկանում տեղի ունեցող միջոցառումները, եւ մտավախություն ունի, որ մարտին վաղուց պլանավորած այցը Իրաք նույնպես կարող է չեղյալ համարվել:
Երեկ նա ստիպված է եղել նստել կարդինալների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Ես պետք է ձեզ հետ կանգնած խոսեմ, բայց, ինչպես գիտեք, իմ ռադիկուլիտը շատ ցավոտ է... Հետեւաբար, եթե ինձ թույլ տաք, եւ ես ներողություն կխնդրեմ ձեզնից, ես կդիմեմ ձեզ նստած»,- Հռոմի պապի խոսքերն է մեջբերում հրատարակությունը:
Հռոմում աղբյուրները հայտնում են, որ Պապին խորհուրդ են տվել փոքր ամաններով բրինձ եւ շատ մրգեր, բանջարեղեն, ձիթապտղի յուղ ու ձուկ ուտել:

Папу Римского Франциска Первого призвали перестать принимать в пищу пасту и сесть на диету, чтобы избавиться от давних болей в спине, пишет The Sun.
Врачи заявили 84-летнему Понтифику, что он должен избавиться от лишнего веса, чтобы облегчить страдания от радикулита, и ходят слухи, что если он этого не сделает, ему может понадобиться операция.
Из-за боли ему пришлось пропустить мероприятия в Ватикане, и он опасается, что давно запланированная поездка в Ирак в марте также может быть отменена.
Вчера ему пришлось сидеть во время аудиенции с кардиналами.
«Я должен говорить с вами стоя, но, как вы знаете, мой радикулит очень болезненный... Поэтому, если вы позволите, и я попрошу у вас прощения, я обращусь к вам, сидя», - приводит издание слова Папы Римского.
Источники в Риме сообщили, что Папе посоветовали есть рис в небольших мисках и много фруктов, овощей, оливкового масла и рыбы.